Wjazd quadem lub motocyklem do lasu? Mandat - 1500 złotych

Leśnicy wspólnie z policją walczą z nielegalnymi rajdami miłośników quadów oraz motocykli crossowych na leśnych ścieżkach. Połączone patrole sprawdzają tereny leśne w ramach tzw. akcji „quad”. O tym jak kosztowne może być to hobby, przekonał się mieszkaniec okolic Ostrowi Mazowieckiej.

Wjazd quadem lub motocyklem do lasu? Mandat - 1500 złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 lutego 2022

Zakaz wjazdu do lasu – podstawa prawna

W Dzienniku Prawnym pisaliśmy wielokrotnie o zakazach wjazdu do lasu, które są łamane przez miłośników amatorskich rajdów po bezdrożach. Mimo ostrzeżeń ze strony Straży Leśnej oraz Policji nie brakuje osób, które w poszukiwaniu adrenaliny łamią przepisy i wjeżdżają do lasu.

Zgodnie z prawem wjazd do lasu pojazdem silnikowym bez zgody właściciela lub zarządcy danego obszaru to wykroczenie. Traktuje o tym sam Kodeks wykroczeń, a dokładnie artykuł 161. — „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”.

W związku z istnieniem takiego przepisu Lasy Państwowe nie muszą montować znaków zakazu wjazdu przy każdej drodze prowadzącej do lasu. Zwykle, choć nie w każdym miejscu montowane są odpowiednie tablice z zastrzeżeniem, że zakaz „nie dotyczy A.L.P.”, czyli Administracji Lasów Państwowych.

Motocrossowcy na cenzurowanym. Gdzie off-road jest nielegalny?Motocrossowcy na cenzurowanym. Gdzie off-road jest nielegalny?Anna Malinowska

Wspólne akcje Straży Leśnej i Policji

Zazwyczaj akcje „Quad” prowadzone są wspólnie przez pracowników terenowych nadleśnictw, Straż Leśną przy wsparciu lokalnej policji. Jedna z takich akcji miała miejsce ostatnio w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. Złapano wówczas kierowcę czterokołowca, który urządził sobie rajd na jednej z popularnych ścieżek, często uczęszczanej przez pieszych i rowerzystów. 

Jak informują Lasy Państwowe - „kierowca nie tylko nielegalnie poruszał się pojazdem silnikowym po terenie leśnym, ale swoim bezmyślnym zachowaniem doprowadził również do zniszczenia runa i gleby leśnej”.

Mandat za wjazd do lasu 

W tym przypadku kierowca quada musi zapłacić mandaty na łączną kwotę 1,5 tys. złotych. Musiał także na własny koszt wyciągnąć czterokołowca, który utknął w błocie i zabrać go na lawecie. 

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że nielegalne rajdy na quadach lub motocyklach crossowych to powszechne zjawisko. Niestety przyczynia się ono do niszczenia środowiska naturalnego. Właśnie dlatego służby regularnie patrolują obszary leśne i reagują na sygnały. Niestety „Pojazdy, którymi się poruszają bardzo często, tak, jak w przypadku kierowcy zatrzymanego w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka, pozbawione są tablic rejestracyjnych, co dodatkowo utrudnia ustalenie tożsamości ich właścicieli”- informują Lasy Państwowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!