fb

Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?

W poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu wyższego stopnia alarmowego CRP. Będzie on obowiązywał na terenie całego kraju co najmniej do 4 marca 2022. Co to jest Charlie CRP? Jakie niebezpieczeństwo nam grozi?

Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 lutego 2022

Trzeci stopień alarmowy dla Polski

Stopnie CRP wynikają z ustawy o działaniach antyterrorystycznych i dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni – tłumaczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przypomnijmy, przez kilka dni obowiązywał w Polsce najłagodniejszy, pierwszy stopień alarmowy „Alfa”. 

Wprowadzony przez premiera stopień Charlie-CRP to trzeci w czterostopniowej skali. „Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu” – informuje kancelaria premiera. 

Co oznacza Charlie CRP?

Rozporządzenie premiera z 25 lipca 2016 roku w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP jasno określa zadania organów państwa, które muszą zostać wykonane w obecnej sytuacji. To m.in. całodobowe dyżury administratorów najważniejszych systemów związanych z bezpieczeństwem. 

Premier wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRPPremier wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRPAnna Malinowska

Cyberatak bardzo prawdopodobny

W przypadku stopnia Charlie CRP konkretne organy państwa są zobowiązane także do przeglądu zasobów pod względem ewentualnego wykorzystania ich w momencie stwierdzenia ataku na cyberprzestrzeń RP. Po drugie to także przygotowanie się do uruchomienia planów, które umożliwią zachowanie ciągłości działania w sytuacji nastąpienia faktycznego ataku. W grę wchodzi m.in. błyskawiczne i bezawaryjne zamknięcie serwerów. 

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112” – apeluje KPRM. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!