Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?

W poniedziałek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wprowadzeniu wyższego stopnia alarmowego CRP. Będzie on obowiązywał na terenie całego kraju co najmniej do 4 marca 2022. Co to jest Charlie CRP? Jakie niebezpieczeństwo nam grozi?

Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 lutego 2022

Trzeci stopień alarmowy dla Polski

Stopnie CRP wynikają z ustawy o działaniach antyterrorystycznych i dotyczą zagrożeń w cyberprzestrzeni – tłumaczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Przypomnijmy, przez kilka dni obowiązywał w Polsce najłagodniejszy, pierwszy stopień alarmowy „Alfa”. 

Wprowadzony przez premiera stopień Charlie-CRP to trzeci w czterostopniowej skali. „Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu” – informuje kancelaria premiera. 

Co oznacza Charlie CRP?

Rozporządzenie premiera z 25 lipca 2016 roku w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP jasno określa zadania organów państwa, które muszą zostać wykonane w obecnej sytuacji. To m.in. całodobowe dyżury administratorów najważniejszych systemów związanych z bezpieczeństwem. 

Premier wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRPPremier wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRPAnna Malinowska

Cyberatak bardzo prawdopodobny

W przypadku stopnia Charlie CRP konkretne organy państwa są zobowiązane także do przeglądu zasobów pod względem ewentualnego wykorzystania ich w momencie stwierdzenia ataku na cyberprzestrzeń RP. Po drugie to także przygotowanie się do uruchomienia planów, które umożliwią zachowanie ciągłości działania w sytuacji nastąpienia faktycznego ataku. W grę wchodzi m.in. błyskawiczne i bezawaryjne zamknięcie serwerów. 

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112” – apeluje KPRM. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!