Premier wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP

Minutę przed północą 16.02.2022 weszło w życie zarządzenie premiera ws. wprowadzenia pierwszego stopnia alarmowego CRP (ALFA-CRP) na obszarze całej Polski. Chodzi o przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Stan ten potrwa do 28 lutego do godz. 23.59. 

Premier wprowadził stopień alarmowy ALFA-CRP
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 lutego 2022

Czym jest stopień ALFA-CRP?

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, stopnie alarmowe oznaczone skrótem CRP mają związek z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Stopień „Alfa”, o którym mówimy to najniższy w czterostopniowej skali. Jego głównym zadaniem jest sygnalizowanie służbom dbającym o bezpieczeństwo oraz całej administracji publicznej konieczności zachowania szczególnej czujności. 

Na mocy zarządzenia administracja państwowa ma obowiązek wzmożonego monitoringu, czy systemy teleinformatyczne są bezpieczne. Chodzi także o wprowadzenie mechanizmów weryfikacji, czy w żaden sposób nie powstało naruszenie bezpieczeństwa w systemie komunikacji w sieci. 

Alarm antyterrorystyczny ALFA-CRP w całej Polsce. O co chodzi? Dlaczego premier go wprowadził?Alarm antyterrorystyczny ALFA-CRP w całej Polsce. O co chodzi? Dlaczego premier go wprowadził?Monika Świetlińska

ALFA-CRP w lutym 2022

Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP przez premiera jest możliwe na mocy ustawy z 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. „Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych CRP zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP” – czytamy na stronie MSWiA. 

Gdzie zgłaszać niepokojące sytuacje

Na stronach rządowych czytamy, że wszelkie nietypowe lub budzące zaniepokojenie sytuacje należy zgłaszać policji poprzez numer alarmowy 112. 

Wprowadzenie stopnia ALFA-CRP w oficjalnym komunikacie nie jest wiązane z sytuacją międzynarodową. Widać jednak wyraźnie spore napięcie także w cyberprzestrzeni. 15 lutego hakerzy zaatakowali m.in. serwery dwóch ukraińskich banków oraz tamtejszego ministerstwa obrony. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!