Trzech na czterech uczniów woli naukę stacjonarną

Ponad 75% uczniów przepytanych w badaniu Urzędu Komunikacji Elektronicznej woli naukę stacjonarną, a nie zdalną. Z badania dowiadujemy się także, jaka ich część mogła w czasie zajęć w domu korzystać z własnego sprzętu, oraz jak przebiegała dotąd nauka na odległość.

Trzech na czterech uczniów woli naukę stacjonarną
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 lutego 2022

Z powrotu do szkoły cieszy się większość uczniów

21 lutego ma zakończyć się okres nauki zdalnej dla uczniów od piątej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Większość z nich ma nadzieję, że lekcje na odległość przejdą do historii. Przynajmniej tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

75,6% uczniów twierdzi, że nauka stacjonarna w szkole jest zdecydowanie lepsza od zdalnych zajęć. Przeciwnego zdania było pozostałe 24,4% ankietowanych. Aż 78,3% uczniów nie wyobraża sobie, żeby nauka odbywała się wyłącznie przez internet.

Mimo tego 70% uczniów dobrze ocenia sposób prowadzenia zajęć za pomocą metod kształcenia na odległość. 30% ma krytyczne zdanie na ten temat. 

Chory uczeń? Koniec z kwarantanną dla całej klasy!Chory uczeń? Koniec z kwarantanną dla całej klasy!Martyna Kowalska

Stosunek rodziców do lekcji zdalnych

Jeszcze większy odsetek zwolenników zajęć stacjonarnych jest wśród rodziców uczniów. Aż 90,8% z nich opowiada się za tradycyjnym modelem dydaktycznym w szkolnych ławkach. Mniej niż co dwudziesty (4,6%) widzi w lekcjach online więcej pozytywów. Zaledwie 3,4% popiera hybrydowy model nauczania. 

Jak wyglądały dotąd lekcje zdalne (2020-2022)?

Według wypowiedzi rodziców ponad ¾ lekcji w okresie nauki zdalnej odbywało się w formie wideorozmów za pomocą dedykowanych platform lub komunikatorów. Mniejszą popularnością cieszyły się materiały do samodzielnego opracowania, czy webinary. 

Wśród oprogramowania wykorzystywanego do lekcji zdalnych najpopularniejszy był Microsoft Teams – 75,5% wskazań uczniów. Na drugim miejscu uplasował się Zoom – 17,2% odpowiedzi. Zdecydowanie mniejszy udział miał Facebook Messenger – 3% oraz Skype 1,8%. 

Ilu uczniów w Polsce ma własny komputer? 

Z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że aż 97,4% uczniów korzystało w trakcie e-lekcji z własnego komputera. Pozostała część była skazana na pracę na pożyczonym sprzęcie np. ze szkoły lub urzędu gminy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!