E-doręczenia pism sądowych. Liczba „przesyłek” przekroczyła milion

Milion e-doręczeń pism sądowych zostało przesłanych od listopada 2021 roku do pełnomocników zawodowych. To pokazuje skalę działania nowej funkcji Portalu Informacyjnego uruchomionej przez resort sprawiedliwości. 

E-doręczenia pism sądowych. Liczba „przesyłek” przekroczyła milion
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 lutego 2022

E-doręczenia w sądownictwie 

Szybszy obieg dokumentów i krótsze postępowanie – to zdaniem ministerstwa sprawiedliwości efekty działającej od listopada 2021 roku nowej funkcjonalności doręczenia elektronicznego, jaka działa w ramach Portalu Informacyjnego. To milion przesyłek papierowych mniej” – zachwala resort. 

W ramach zakładki „Moje Doręczenia” działającej na Portalu Informacyjnym, sądy mogą doręczać pełnomocnikom pisma w szybki i pewny sposób. Z kolei pełnomocnicy mogą łatwiej zarządzać korespondencją sądową, np. na własnym laptopie, czy tablecie. 

Wpis do KRS przez internetWpis do KRS przez internetMartyna Kowalska

Pisma sądowe w wersji elektronicznej 

Ministerstwo nazywa e-doręczenia „skokiem do ery cyfrowej” oraz istotnym elementem reformy całego wymiaru sprawiedliwości. Już wcześniej założono, że jednym z podstawowych kierunków zmian w sądownictwie ma być zaawansowana informatyzacja. 

KRS w internecie 

To nie jedyna zmiana w cyfryzacji sądownictwa. Od połowy 2021 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. Wyeliminowano w ten sposób papierową biurokrację. Skrócił się czas zakładania spółki. Przed reformą cały proces trwał nawet sześć miesięcy. Teraz internet skrócił cały proces, co spotkało się z pozytywnymi recenzjami wśród przedsiębiorców. 

Jak działa aplikacja Portal Informacyjny

Rozwijana przez MS aplikacja „Portal Informacyjny”, została zintegrowana z Profilem Zaufanym. Dzięki temu dostęp do wyroku czy jego uzasadnienia jest możliwy np. za pośrednictwem zwykłego smartfona czy tabletu. 

Tą samą drogą można odsłuchać nagrania z posiedzenia, które zostało zarejestrowane za pomocą protokołu elektronicznego – informuje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Licytacje komornicze przez internet

Inną zmianą, wprowadzoną w ostatnich miesiącach jest przebudowa i unowocześnienie strony z licytacjami komorniczymi. Obecnie serwis znajdujący się pod adresem https://licytacje.komornik.pl przypomina w niektórych miejscach portal aukcyjny z łatwą możliwością wyszukiwania przedmiotów licytacji oraz subskrypcji bieżących informacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!