E-doręczenia pism sądowych. Liczba „przesyłek” przekroczyła milion

Milion e-doręczeń pism sądowych zostało przesłanych od listopada 2021 roku do pełnomocników zawodowych. To pokazuje skalę działania nowej funkcji Portalu Informacyjnego uruchomionej przez resort sprawiedliwości. 

E-doręczenia pism sądowych. Liczba „przesyłek” przekroczyła milion
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 lutego 2022

E-doręczenia w sądownictwie 

Szybszy obieg dokumentów i krótsze postępowanie – to zdaniem ministerstwa sprawiedliwości efekty działającej od listopada 2021 roku nowej funkcjonalności doręczenia elektronicznego, jaka działa w ramach Portalu Informacyjnego. To milion przesyłek papierowych mniej” – zachwala resort. 

W ramach zakładki „Moje Doręczenia” działającej na Portalu Informacyjnym, sądy mogą doręczać pełnomocnikom pisma w szybki i pewny sposób. Z kolei pełnomocnicy mogą łatwiej zarządzać korespondencją sądową, np. na własnym laptopie, czy tablecie. 

Wpis do KRS przez internetWpis do KRS przez internetMartyna Kowalska

Pisma sądowe w wersji elektronicznej 

Ministerstwo nazywa e-doręczenia „skokiem do ery cyfrowej” oraz istotnym elementem reformy całego wymiaru sprawiedliwości. Już wcześniej założono, że jednym z podstawowych kierunków zmian w sądownictwie ma być zaawansowana informatyzacja. 

KRS w internecie 

To nie jedyna zmiana w cyfryzacji sądownictwa. Od połowy 2021 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS są składane elektronicznie. Wyeliminowano w ten sposób papierową biurokrację. Skrócił się czas zakładania spółki. Przed reformą cały proces trwał nawet sześć miesięcy. Teraz internet skrócił cały proces, co spotkało się z pozytywnymi recenzjami wśród przedsiębiorców. 

Jak działa aplikacja Portal Informacyjny

Rozwijana przez MS aplikacja „Portal Informacyjny”, została zintegrowana z Profilem Zaufanym. Dzięki temu dostęp do wyroku czy jego uzasadnienia jest możliwy np. za pośrednictwem zwykłego smartfona czy tabletu. 

Tą samą drogą można odsłuchać nagrania z posiedzenia, które zostało zarejestrowane za pomocą protokołu elektronicznego – informuje Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Licytacje komornicze przez internet

Inną zmianą, wprowadzoną w ostatnich miesiącach jest przebudowa i unowocześnienie strony z licytacjami komorniczymi. Obecnie serwis znajdujący się pod adresem https://licytacje.komornik.pl przypomina w niektórych miejscach portal aukcyjny z łatwą możliwością wyszukiwania przedmiotów licytacji oraz subskrypcji bieżących informacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!