Węgrzy dostają dofinansowanie do zakupu… telefonu LTE lub 5G! A my?

Jak donosi branżowy portal Telepolis.pl, osoby stale mieszkające na terenie Węgier otrzymują… dotację do zakupu nowego telefonu w technologii LTE lub 5G. Operatorzy w tym kraju, podobnie jak ci działający nad Wisłą zapowiadają wyłączenie sieci 3G. Węgrzy doszli do wniosku, że trzeba pomóc ludziom w przesiadce do lepszego standardu. W Polsce, można liczyć co najwyżej na bezpłatną wymianę karty SIM.

Węgrzy dostają dofinansowanie do zakupu… telefonu LTE lub 5G! A my?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 16 lutego 2022

Koniec technologii 3G

W Dzienniku Prawnym pisaliśmy już o zbliżającym się końcu technologii 3G. T-Mobile Polska już zapowiedziało wyłączenie wszystkich masztów trzeciej generacji w pierwszych trzech powiatach – opatowskim, ostrowieckim i starachowickim (woj. świętokrzyskie). Odzyskane częstotliwości mają posłużyć do przyspieszenia nowszych standardów – LTE i 5G. Osoby, które mogą mieć problem w związku ze starym sprzętem mogą liczyć m.in. na bezpłatną wymianę karty SIM.

Na Węgrzech zrobiono krok dalej w podejściu do telekomunikacyjnej transformacji. Państwo bardzo na serio potraktowało konieczność wsparcia konsumentów, którzy za chwilę mogą przeczytać na wyświetlaczu komunikat „No signal”. 

Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Mikołaj Frączak

Węgrzy dają pieniądze na telefon

Zgodnie z informacjami, do których dotarł portal Telepolis, na dofinansowanie zakupu nowego telefonu może liczyć każda osoba mieszkająca w tym kraju, która chce wymienić telefon 2G lub 3G na smartfona z wyższych technologii. Drugim warunkiem jest to, by stare urządzenie przynajmniej raz zostało użyte do połączeń głosowych, transmisji danych lub komunikacji SMS w drugim półroczu 2021 roku. 

Ile pieniędzy dają Węgrzy na telefon?

Szału nie ma, ale dla wielu konsumentów może być to realne wsparcie. Dofinansowanie do zakupu urządzenia 4G lub 5G to 20.000 HUF, czyli około 250 złotych. 

Korzystając tego dofinansowania, nie można jednak kupić droższego telefonu niż 120.000 HUF, czyli około 1,5 tys. zł. Jak donosi Telepolis.pl akcja prowadzona jest w kilkuset sklepach w całych Węgrzech. Starając się o dotację, należy pozostawić stare urządzenie do utylizacji. Akcja przypomina nieco polską akcję bonów na dekoder w związku ze zmianą standardu telewizji naziemnej DVB-T2. Być może również w telekomunikacji powinniśmy postąpić podobnie i wziąć przykład z bratanków nad Dunajem.

W Polsce zostanie... 2G

Polscy operatorzy zapowiadają, że mimo planowanego wyłączenia nadajników 3G w dalszym ciągu utrzymywana będzie starsza (i wolniejsza) sieć 2G. Być może z tego powodu, wymiana telefonów będzie miała w naszym kraju charakter bardziej fakultatywny, a nie przymusowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!