Handel ludźmi w Polsce w XXI wieku? Niestety, istnieje

16 osób już usłyszało już zarzuty m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany, handel ludźmi kwalifikowany i oszustwa. Centralne Biuro Śledcze Policji właśnie zatrzymało kolejnych oskarżonych. Jak działali? Gdzie? Do czego zmuszali swoje ofiary?

Handel ludźmi w Polsce w XXI wieku? Niestety, istnieje
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 lutego 2022

Handel ludźmi

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej przekazał, że w toku śledztwa prokurator ustalił, że w latach 2009 – 2014 w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech i Polsce na terenie województwa śląskiego, a w szczególności Zawiercia, Katowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Jaworzna i innych, działało kilka zorganizowanych grup przestępczych. 

- Wszystkie zajmowały się werbowaniem osób, pod pozorem załatwienia im legalnej pracy w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech. Następnie na dane osobowe „pracowników” dopuszczali się popełnienia szeregu przestępstw w tym wyłudzenia kredytów lub różnego rodzaju zasiłków socjalnych — informuje prokuratura krajowa.

Jak działała grupa przestępcza?

- W pierwszej kolejności oskarżeni poszukiwali chętnych do podjęcia legalnej pracy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Werbownicy wyszukiwali zainteresowanych spośród bezrobotnych, nieporadnych życiowo bądź znajdujących się w krytycznym położeniu materialnym - dodaje prokuratura. 

Okradali kościelne skarbony. Grozi im 10 lat więzieniaOkradali kościelne skarbony. Grozi im 10 lat więzieniaMichał Górecki

Później grupa organizowała transport pokrzywdzonych na teren Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii. Po przyjeździe ofiary odbierane były przez „łączników” i przewożeni do nieznanych im miejsc, gdzie mieli nocować. 

- W kolejnych dniach pokrzywdzeni byli zabierani przez „łączników” lub gospodarzy domów i wykorzystywani do popełniania przestępstw. Ich przestępcza działalność na terenie Niemiec, Szwecji lub Wielkiej Brytanii koncentrowała się na wyłudzaniu świadczeń i zasiłków socjalnych lub umów kredytowych w bankach, ale także na kradzieżach sklepowych - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Za te przestępstwa podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!