Jaki mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Pośpiech, brak wolnego miejsca w pobliżu, niezwrócenie uwagi – to najczęstsze tłumaczenia kierowców, którzy parkują na tzw. niebieskich kopertach. Jaki mandat grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych? Podajemy informację wg taryfikatora 2022. 

Jaki mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 lutego 2022

Parkowanie na kopercie bez uprawnień?

Operator popularnej usługi nawigacyjnej dla kierowców Yanosik, pochylił się niedawno w swoim blogu nad szczegółami nowego taryfikatora mandatów. 

Sporo miejsca poświęcił nieuprawnionemu parkowaniu w miejscach dla osób niepełnosprawnych. Pamiętajmy, że w tych miejscach mogą parkować jedynie osoby, które albo posiadają specjalną kartę parkingową, albo przewożą osoby niepełnosprawne z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?Jak uzyskać kartę parkingową dla niepełnosprawnych?Anna Malinowska

Jaki mandat za parkowanie na kopercie bez uprawnień?

Jeszcze w ubiegłym roku za parkowanie w miejscu dla osób niepełnosprawnych groził mandat w wysokości 500 złotych. Wraz z wprowadzeniem nowego taryfikatora mandatów 1 stycznia 2022 roku, wzrosła kara za takie wykroczenie. Teraz osoba nieposiadająca uprawnień, która zaparkuje na niebieskiej kopercie, zapłaci 800 złotych. Do jego konta zostanie także doliczone pięć punktów karnych.

Ile osób parkuje na niebieskich kopertach bez uprawnień?

Jak podaje Yanosik, w 2021 roku wg danych Biura Ruchu Drogowego, aż 1.995 kierowców zostało przyłapanych na nieuprawnionym parkowaniu na niebieskim polu. W pierwszym miesiącu 2022 roku, za takie wykroczenie ukarano już 17 kierujących. 

Warto pamiętać, że miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych to ogromne ułatwienie dla osób, które mają np. trudności z poruszaniem. Wymiary koperty pozwalają np. na przesiadkę z auta na wózek inwalidzki. 

Ułatwiają również funkcjonowanie osobom z innymi ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności. Zajmowanie takich miejsc należy uznać za skrajnie nieetyczne, a nawet naganne. Zwróćmy uwagę, że w wielu miejscach niebieskich kopert wcale nie jest tak wiele. 

Używanie karty parkingowej należącej do kogoś innego

Nie warto również „kombinować” z kartą, która należy do innej osoby. Jak zauważa Yanosik, o ile w 2021 roku, za używanie nie swojej karty można było zapłacić 800 zł mandatu, o tyle obecnie jest to już 1.200 złotych. Jeśli sprawa trafi do sadu, kara może być zdecydowanie wyższa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!