Wojna na Ukrainie – walki na froncie. Jak sytuacja w Kaliningradzie?

Na Ukrainie wojna. Rosjanie zaatakowali. Trudno w tej chwili określić, jak długo będą trwać walki. Kluczem do dalszego rozwoju sytuacji wydaje się postawa ukraińskiej armii. Jeśli będzie ona walczyć, to Putin na dłużej ugrzęźnie na Ukrainie. Możliwy jest jednak i blitzkrieg rosyjski. Wtedy trzeba spodziewać się szybkiego zakończenia walk i rozpoczęcia ukraińskiej walki partyzanckiej.

Wojna na Ukrainie – walki na froncie. Jak sytuacja w Kaliningradzie?
  • Krzysztof Szczepanik
  • /
  • 24 lutego 2022

Nastroje wśród Rosjan

Doniesienia z frontu są jednak bardzo sprzeczne. Politycy ukraińscy nie wypowiadają się. Wszystkie najważniejsze osoby w kraju znajdują się bowiem w otoczeniu prezydenta w „bezpiecznym” — jak się określa — miejscu. 

Dziennikarze natomiast dają wiele przekazów prawie na żywo. Naczelny redaktor portalu lb.ua wrzucił na swoją stronę w mediach społecznościowych fotografię… jeńców rosyjskich.

ROSJA ZAATAKOWAŁA. Również przy granicy Polska — UkrainaROSJA ZAATAKOWAŁA. Również przy granicy Polska — UkrainaMonika Świetlińska

Roman Cymbaluk, wydawca kijowskiego ośrodka analitycznego UNIAN jest jednak ciągle optymistą. Wedle niego Rosjanom jedyne, co się należy na Ukrainie to… czarnoziem do pochowania ich poległych żołnierzy. Cymbaluk przypomniał także, że przecież na czele państwa rosyjskiego stoi były agent specsłużb, ale bardzo nie wysokiego szczebla. Bo trudno za eksponowane miejsce pracy Putina uznać prowincjonalne (nawet w byłym NRD) Drezno. Teraz (wedle tego Cymbaluka) Putin leczy swoje stare kompleksy.      

 Interesujące są też wydarzenia i opinie w graniczącym z Polską regionie Kaliningradu. Redaktor naczelny jednego z najważniejszych portali informacyjnych Kaliningradu (rugrad.eu), Nikita Kuzmin jak na razie nie widzi w mieście i regionie objawów paniki. Choć podstawowym tematem rozmów jest teraz wojna w Ukrainie. 

Kolejki pod bankomatami

W Kaliningradzie tworzą się jednak kolejki pod bankomatami i punktami wymiany walut. Bardzo też wzrosły kursy walut. Oficjalnie za złotówkę należy płacić około 21.50 rubla. A jeszcze tydzień temu było to około 18 rubli. Nieoficjalnie jednak niektóre kantory już podwyższają cenę naszej waluty do nawet 40 rubli. Proporcjonalnie rosną też ceny euro i dolara. 

Mityng antywojenny

Dzisiejszego wieczora (24.02)  ma być zorganizowany (nielegalny w świetle rosyjskiego prawa) mityng antywojenny. Tyle, że nikt teraz nie wie, jak ten mityng będzie wyglądał. Czy czasami zwolennicy Putina nie spowodują, iż demonstracja będzie poparciem agresji rosyjskiej na Ukrainie. 

Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyRząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyMichał Górecki

Większość Rosjan (także tych w obwodzie) mówi, że jest przeciw wojnie, tyle, że Ukraińcy nie chcieli kompromisu. Na granicach Obwodu tworzą się natomiast gigantyczne kolejki ciężarówek. Tych chcących wjechać do regionu kaliningradzkiego od strony Litwy. Przy czym nawet kilkudniowe kolejki ciężarówek się tworzą na granicy Litwy z Białorusią. Są to przede wszystkim samochody chcące jechać przez Litwę do Kaliningradu. 

Zakaz wjazdu do Polski?

Mieszkańcy regionu kaliningradzkiego bardzo się boją totalnego odcięcia enklawy do reszty Rosji. Bardzo poważnie podchodzi się tu do deklaracji Andrzeja Dudy o tym, iż jednym z elementów sankcji może być zakaz jakichkolwiek wjazdów do Polski z Rosji. O realności sankcji europejskich już się przekonali dwaj deputowani, którzy reprezentują Obwód w rosyjskim parlamencie. To Andrei Gorochow i Andrei Kolesnik. Obydwaj reprezentują putinowską „Jediną Rosję”. 

Publicznie już taką decyzję władz Unii skrytykowali jako wyraz... fobii antyrosyjskiej. Trzecia z reprezentujących Obwód w Moskwie, deputowana Marina Orgejewa, nie brała udziału w jednym z  głosowań. No więc w spis osób będących pod sankcjami nie wpadła. Już jednak ogłosiła, że to był przypadek, bo ona zawsze jest za prezydentem... 

Tadeusz Iwiński, profesor Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, specjalista od spraw krajów poradzieckich uważa, że, jak na razie, ważne jest, by ta wojna miała skalę ograniczoną. 

Będzie wojna? Czy Polska jest bezpieczna? Eksperci odpowiadająBędzie wojna? Czy Polska jest bezpieczna? Eksperci odpowiadająMonika Świetlińska

- Teraz bardzo ważne są decyzje unijne o sankcjach. Oby były jak najbardziej skuteczne. Dziwię się Putinowi, że wdepnął w tę awanturę. A przecież prezydent Turcji, Erdogan proponował swoje pośrednictwo przy rozmowach pojednawczych. A teraz pewnie sprawdzi się stara zasada, że wojnę rozpocząć łatwo, o wiele trudniej ją zakończyć. Na uznanie zasługuje zachowanie prezydenta Zelenskiego. Rozsądny, spokojny. W całej tragiczności tej sytuacji. Bardzo ważne jest jednak, by nie doszło do żadnego choćby przypadkowego starcia z armiami NATO. Bo wtedy wojna, by się rozlała. Niezależnie, jak jednak się to skończy, to Rosja i tak będzie przegrana. Bo jest zbyt słaba ekonomicznie, by prowadzić taką wojnę i jeszcze na dodatek rozwijać swoją gospodarkę. A bez rozwoju gospodarczego znów spadnie stopa życiowa Rosjan. To nie będzie się im podobało.

Fot. Nikita Kuzmin, rugrad.eu

Kolejka w jednym z banków kaliningradzkich do bankomatu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!