Polska organizuje miejsca dla uchodźców z Ukrainy
Podkarpacie sąsiaduje z Ukrainą i to właśnie w stolicy tego regionu trwają intensywne dyskusje na temat tego, jak będzie wyglądać pomoc dla uciekających przed agresją Putina. Trzeba jednak dodać, że miasta zrzeszone w Unii Metropolii Polski również deklarują wsparcie.

- Monika Świetlińska
- /
- 24 lutego 2022
Podkarpacie — Ukraina
- Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy),
- Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy),
- Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton),
- Krościenku (ruch osobowy oraz towarowy do 7,5 ton).
W Przemyślu odbywa się ruch kolejowy osobowy.
Samorządy solidarne z Ukrainą
24 lutego Unia Metropolii Polski wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że prezydenci miast Unii Metropolii Polskich w obliczu kryzysu deklarują gotowość przyjęcia uchodźców i apelują do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Rodziny i Polityki Społecznej o niezbędne ramy prawne regulujące te kwestie. - Samorządy działają w ramach prawa i rozwiązania prawno-finansowe są niezbędne do podejmowania wiążących decyzji — uważa Unia.
Treść listu
Szanowni Państwo,
wszyscy z niepokojem obserwujemy militarny atak Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo — Ukrainę, naszego sąsiada zza wschodniej granicy. Eskalacja konfliktu, bez wątpienia, spowoduje napływ uchodźców na bezprecedensową skalę, szukających schronienia na terenie naszego kraju. Zgodnie z medialnymi deklaracjami przedstawicieli polskiego rządu: „przyjmiemy tylu uchodźców, ilu będzie potrzeba", Polska zobowiązała się do udzielenia pomocy migrantom.
Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego (w tym szczególnie: SPO-9 Działania w Przypadku Masowego Napływu Cudzoziemców na Terytorium Rzeczypospolitej Polskie) stwierdza, że organizatorem i koordynatorem działań jest administracja rządowa. Na podstawie 13 punktu wymienionej procedury, Wojewodowie zwrócili się do organów samorządowych o wskazanie obiektów na punkty recepcyjne i/lub ośrodki, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele i obywatelki Ukrainy.
Z dotychczasowych doświadczeń miast, związanych ze wsparciem uchodźców i uchodźczyń z Białorusi oraz ewakuowanych z Afganistanu wynika, że w obecnej sytuacji również będą artykułowane wobec samorządów oczekiwania realizacji podobnych zadań. Zaangażowanie w pomoc uchodźcom, szczególnie w kwestii: edukacji, zakwaterowania, dostępu do opieki medycznej, rynku pracy, wsparcia językowego i asystowania w załatwianiu podstawowych spraw urzędowych — będzie ogromnym wyzwaniem dla samorządów, które gotowi jesteśmy podjąć.
W związku z powyższym, zwracamy się do strony rządowej o pilne przekazanie samorządom konkretnych informacji o planowanych rozwiązaniach prawno-finansowych w tej kwestii.
Kryzys za wschodnią granicą państwa wprowadza niepewność i nieprzewidywalność, tym bardziej potrzebne jest pilne zaplanowanie odpowiednich działań przy współpracy wszystkich potencjalnych partnerów.
List podpisali:
- Tadeusz Truskolaski, Prezydent Miasta Białegostoku
- Rafał Bruski, Prezydent Miasta Bydgoszczy
- Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańska
- Marcin Krupa Prezydent Miasta Katowice
- Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa
- Krzysztof, Żuk, Prezydent Miasta Lublina
- Hanna Zdanowskia, Prezydent Miasta Łodzi
- Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznań
- Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa
- Piotr Krzystek, Prezydent Miasta Szczecin
- Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy
- Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.