fb

Tyle się mówi o tych oszustwach, a Polacy przez naiwność nadal tracą majątki

Młoda kobieta straciła 50 tysięcy złotych. 35-latka odebrała telefon od rzekomego pracownika banku, który polecił jej wypłacić pieniądze. Oszust podszył się również pod policjanta, który utwierdzał kobietę w tym, że jej oszczędności są zagrożone.

Tyle się mówi o tych oszustwach, a Polacy przez naiwność nadal tracą majątki
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 lutego 2022

Zbyt łatwo można stracić oszczędności życia

- Dzwoniący mężczyzna powiedział, że jest pracownikiem banku i kontaktuje się z nią, ponieważ pieniądze na jej koncie są zagrożone. Oszust zaznaczył, że zostało już utworze inne konto, na którym jej oszczędności będą bezpieczne — przekazuje KWP w Bydgoszczy.

Wersję tę potwierdził również rzekomy funkcjonariusz Policji, który także telefonicznie kontaktował się z kobietą. 35-latka zaczęła postępować zgodnie z poleceniami oszusta. Wypłaciła pieniądze z konta i udała się do wpłatomatu.

Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?Anna Malinowska

- Oszust, podczas wykonywanych wpłat, telefonicznie podawał jej kod BLIK, który ta wprowadzała na wpłatomacie. Za pomocą tego kodu pieniądze trafiały na określone konto oszusta — zaznacza bydgoska policja.

Spoofing, fałszywy policjant o pracownik banku

35-letnia mieszkanka powiatu tucholskiego wykonała kilkanaście takich wpłat, na łączną kwotę 50 tysięcy złotych.

- W tym przypadku oszuści wykorzystali metodę tzw. spoofingu. Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę lub instytucję — wyjaśniają policjanci z Bydgoszczy.

Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!