Hakerzy vs. NFZ. Powstały fałszywe strony oddziałów wojewódzkich

W internecie pojawiły się fałszywe strony oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ apeluje o ostrożność przy wyszukiwaniu adresów tych instytucji. Istnieje poważne ryzyko wyłudzenia wrażliwych danych i ataku cybernetycznego na internautów.

Hakerzy vs. NFZ. Powstały fałszywe strony oddziałów wojewódzkich
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 lutego 2022

Fałszywe strony NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w pilnym komunikacie o niepokojących pomysłach internetowych oszustów. Osoby poszukujące stron oddziałów wojewódzkich NFZ trafiają na witryny, które de facto z funduszem nie mają nic wspólnego. Do tej pory, podobne „fortele” powstawały w odniesieniu np. do witryn banków. 

Jak zaznacza NFZ, adresy „podrobionych” stron łudząco przypominają prawdziwe adresy oddziałów. Mogą one służyć do wyłudzania danych wrażliwych, które mogą być wykorzystane przez oszustów do kolejnych działań niezgodnych z prawem, np. ataku na konto bankowe, czy kradzieży tożsamości. 

Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?Premier podnosi stopień alarmowy dla Polski. Co to jest Charlie CRP?Anna Malinowska

Jak rozpoznać prawdziwą stronę oddziału wojewódzkiego NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia zamieścił na swojej stronie internetowej instrukcję, w jaki sposób nie wpaść w pułapkę zastawioną w sieci. Adresy prawdziwych stron internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ są jednolicie zbudowane: nfz i myślnik między nfz, a nazwą miasta wojewódzkiego. Np. nfz-warszawa.pl. Fałszywe strony zamiast myślnika mają kropkęFałszywe strony w miejscu nazwy miasta mogą zawierać nazwę województwa, również poprzedzoną kropką”

Fundusz zaznacza, że podane przykład to tylko niektóre „pomysły” stosowane przez twórców witryn podszywających się pod oddziały wojewódzkie NFZ. 

NFZ w internecie? Zachowaj ostrożność

Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do internautów o to, by dokładnie zwracali uwagę m.in. na adresy nadawców wiadomość przesyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej. To samo dotyczy linków znajdujących się w treści wspomnianej korespondencji. Absolutnie nie klikajmy w podejrzanie wyglądające linki.

Ponadto, fundusz prosi o uważne wpisywanie adresów strony internetowej oddziału wojewódzkiego NFZ, z którym chcemy się połączyć przez internet. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!