Jak nadać bezpłatną paczkę humanitarną na Ukrainę? Poczta Polska wyjaśnia

Poczta Polska uruchomiła od początku kwietnia możliwość bezpłatnego nadawania paczek EMS do 20 kg, które są adresowane na Ukrainę. Warunkiem jest to, by zawartość takich przesyłek obejmowała wyłącznie pomoc humanitarną.

Jak nadać bezpłatną paczkę humanitarną na Ukrainę? Poczta Polska wyjaśnia
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 kwietnia 2022

Poczta Polska i paczki humanitarne

Jak informuje Poczta Polska, od 1 kwietnia z opłat zwolnione są paczki międzynarodowe EMS adresowane na Ukrainę. Aby skorzystać takiej możliwości, trzeba skorzystać z kilku warunków. Po pierwsze, przesyłka nie może ważyć więcej niż 20 kilogramów. Po drugie, na stronie adresowej musi znajdować się nalepka, napis lub nadruk o treści „HUMANITARIAN AID”.

Poczta zastrzega, że wartość użytkowa przedmiotów znajdujących się w paczce nie może być wyższa niż równowartość 100 euro. 

Wiadomo też, że „dzięki uzgodnieniom władz Spółki z Ministerstwem Finansów, do 30 czerwca br. tego typu paczki nie będą także podlegać w Polsce należnościom celno-podatkowym”.

Kto może być adresatem paczki humanitarnej?

Zgodnie z komunikatem pocztowców, adresatem paczki może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna, czy jednostka organizacyjna, która osobowości prawnej nie posiada. W czasie akcji, każda osoba może nadać jedną bezpłatną przesyłkę z pomocą humanitarną. Może być to więc np. znajomy, który pozostał na terenie Ukrainy, członek rodziny, zaprzyjaźniona parafia, organizacja lub firma.

Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka. Jakie mają uprawnienia?Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka. Jakie mają uprawnienia?Mikołaj Frączak

Czy paczka humanitarna dotrze w każdy zakątek Ukrainy?

Niestety, mamy też złą informację. Ze względu na prowadzone działania wojenne w części obwodów Ukrainy, bieżącej obsługi nie prowadzi tamtejszy operator pocztowy. To oznacza, że tam, gdzie toczą się ciężkie walki, kurier najpewniej nie dotrze. Tereny wyłączone z bieżącej obsługi można znaleźć na stronie https://offices.ukrposhta.ua/assets/ukrposhta-possible.png

Poczta Polska wspiera Ukraińską Pocztę

Po uzgodnieniach z władzami ukraińskiej poczty, polski operator pełni rolę łącznika ze spółką Ukrposzta w międzynarodowym ruchu pocztowym. Poczta Polska mocno angażuje się w pomoc uchodźcom, oddając do ich dyspozycji m.in. bazę noclegową w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych oraz hotelu pracowniczym. 

Więcej informacji na temat przesyłek na Ukrainę, można przeczytać pod linkiem: https://www.poczta-polska.pl/bezplatne-nadanie-paczek-humanitarnych-do-ukrainy-o-wadze-do-20-kg/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!