Polski Cesanit już pierwszego dnia wojny wstrzymał inwestycje w Rosji. Trafił mimo to na listę wstydu

Firma Cersanit to polski producent płytek, który swoje oddziały ma również na terenie Rosji. Jak kilkaset innych firm, również Cersanit trafił na listę wstydu. tymczasem według prezesa spółki, tak stać się nie powinno.

Polski Cesanit już pierwszego dnia wojny wstrzymał inwestycje w Rosji. Trafił mimo to na listę w
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 7 kwietnia 2022

List do Yale

Cersanit to jedna z marek należących do Michała Sołowowa, najbogatszego Polaka. Swoją siedzibę ma w Kielcach.

Mariusz Sośnierz, prezes zarządu Cersanit, jest zdania że przy tworzeniu listy wstydu prof. Sonnenfeld i jego zespół nie dotarli do pełnych informacji na temat działalności Cersanitu w Rosji. 

- Dlatego w imieniu firmy pragnę podzielić się z Panem i Pana zespołem informacją o wstrzymaniu przez firmę wszystkich nowych inwestycji w Federacji Rosyjskiej. W dniu 24 lutego Cersanit niezwłocznie poinformował swoje spółki zarejestrowane w Rosji o wstrzymaniu wszystkich nowych inwestycji (planowanych i już realizowanych). Łączna wartość tych inwestycji wynosi 83 mln EUR — napisał w liście Sośnierz.

Potężne inwestycje wstrzymane

Cersanit miał w planach trzy potężne inwestycje na terenie Rosji: 

Spółka Kaspersky Lab Polska całkowicie zrywa z rosyjskim producentem antywirusówSpółka Kaspersky Lab Polska całkowicie zrywa z rosyjskim producentem antywirusówMonika Świetlińska

    1. w Iwanowie — rozbudowa mocy produkcyjnych płytek ceramicznych (nowa fabryka o mocy ~5 mln m2) — realizacja wstrzymana. Spółka była na etapie podpisywania umowy inwestycyjnej z miastem Iwanowo i zakupu linii kolejowej. Całkowita kwota inwestycji ~250 mln PLN (55 mln EUR).
    2. w Syzraniu - rozbudowa mocy produkcyjnych w zakresie ceramiki o dodatkowe 500 tys. sztuk ceramiki w istniejącym zakładzie — zakończenie inwestycji pierwotnie planowane było na 2022 rok. Całkowity koszt inwestycji 100 mln PLN (22 mln EUR), z czego do tej pory wydano 30 mln PLN (6,5 mln EUR).
      1. również w Syzraniu — przebudowa produkcji wanien akrylowych (istniejący zakład) — pierwotnie planowano zakończenie w połowie 2022 r. Całkowity koszt inwestycji 27 mln PLN (6 mln EUR). Dotychczasowe wydatki: 8 mln PLN (1,7 mln EUR).

      Największa inwestycja w Ukrainie też wstrzymana

      Działalność Cersanitu została zawieszona również w Ukrainie ze względu na bezpieczeństwo pracowników w zakładzie produkcyjnym w Nowogradzie. Wynagrodzenia są im nadal wypłacane, co daje łączny miesięczny koszt prawie 1 mln dolarów.

      - Zapewniliśmy również zakwaterowanie i pełne wsparcie finansowe naszym ukraińskim pracownikom i ich rodzinom, którzy zdecydowali się szukać schronienia w Polsce — zapewnił Sośnierz.

      Na terenie Ukrainy też planowane były inwestycje. — Bieżące okoliczności zmusiły nas do wstrzymania inwestycji w ukraińskim Nowogradzie (budowa nowej linii produkcyjnej płytki ceramicznej). Nakłady inwestycyjne dla tego projektu to ok. 80 mln PLN, byłby to największy projekt w Ukrainie od momentu powstania zakładu. Zakończenie było pierwotnie planowane na maj 2022 - podał prezes spółki.

      Cersanit w Rosji na sprzedaż

      Według oficjalnych informacji, od kilku tygodni trwają negocjacje w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów spółki w Rosji. Prowadzone są z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji. Na sprzedawane aktywa składają się głównie trzy duże zakłady produkcyjne we Frianowie, Kuczino, Syzraniu oraz organizacja handlowa.

      Zbulwersowani Polacy nadal bojkotują firmy, które zostały w Rosji. Straty Leroy MerlinZbulwersowani Polacy nadal bojkotują firmy, które zostały w Rosji. Straty Leroy MerlinMonika Świetlińska

      - W zaistniałych okolicznościach sprzedaż aktywów w Rosji (w której Cersanit jest obecny od 1998 roku) to jedyny kategoryczny i ostateczny krok, jaki możemy podjąć, by nie być niesłusznie posądzanymi o jakiekolwiek zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie. Chcielibyśmy podkreślić, że już 24 lutego br. podjęliśmy i realizujemy decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji w naszych rosyjskich zakładach, tych planowanych i już realizowanych. Łączna wartość tych inwestycji wynosiła 83 mln EUR - poinformował 5 kwietnia Cersanit, przypominając, że informację o wycofaniu się z rosyjskiego rynku podaje z opóźnieniem ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom na Ukrainie, ale także tym pracującym w Rosji.

      Cersanit zapewnił, że kolejne informacje dotyczące transakcji będzie podawać w miarę postępów negocjacji i w porozumieniu z nabywcą.

      Fot. Widok na zakład Cersanit Wałbrzych, polska-org.pl

      Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
      Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

      Security Magazine

      Czy ten artykuł był przydatny?

      Newsletter

      Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!