SAMAR: Potężne wzrosty sprzedaży motocykli i motorowerów

W marcu 2022 roku w Polsce zarejestrowano 3.869 nowych motocykli oraz motorowerów. W porównaniu do sytuacji sprzed roku mówimy o wyniku lepszym o prawie jedną czwartą! Od początku roku w wydziałach komunikacji zarejestrowano 6.852 takie pojazdy. 

SAMAR: Potężne wzrosty sprzedaży motocykli i motorowerów
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 kwietnia 2022

Boom na jednoślady?

Jak wynika z danych przedstawionych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, porównując marzec 2022 do marca 2021 r., widzimy wzrost liczby rejestracji nowych jednośladów o 23,81% r/r. Z kolei badając sytuację w całym kwartale, wzrost wynosi 33,23% w porównaniu do sytuacji w analogicznym okresie rok wcześniej. 

Jakie jednoślady sprzedają się najlepiej?

Według danych z końca marca 2022 najlepsze wyniki sprzedaży wśród producentów jednośladów ma Honda. W pierwszym kwartale roku sprzedała nad Wisłą 1.144 pojazdy, a to stanowi wzrost o… 86,93% w ujęciu rocznym! Na drugim miejscu znalazł się Junak z 699 sprzedanymi egzemplarzami. W przypadku tej marki mówimy o jeszcze bardziej imponującym wzroście o 101,4% r/r. Podium zamyka Yamaha z wynikiem sprzedaży 639 szt. i wzrostem o 148,6%. Trzeba przyznać, że w każdym z tych przypadków trend wyników sprzedaży robi ogromne wrażenie.

Największym wzrostem może pochwalić się marka Znen, która choć zajmuje dopiero siódmą lokatę w zestawieniu, to jednak roczne wzrosty sprzedaży w Polsce wynoszą aż 190,4%.

Skąd biorą się wzrosty sprzedaży nowych motocykli

Wynik ten to konsekwencja niskiego efektu bazy. Pamiętajmy, przed rokiem trwała trzecia fala pandemii. Inwestycja w jednoślady była więc odkładana na później. Najwyraźniej to „później” właśnie nastąpiło. 

Po drugie w związku z drożejącym paliwem, wielu kierowców szuka tańszych w utrzymaniu alternatyw. Dla wielu, pewnym rozwiązaniem jest właśnie jednoślad, który dodatkowo łatwiej jest zaparkować w centrum miasta, czy na firmowym parkingu.

Import używanych motocykli

Dużą popularnością cieszy się import używanych motocykli np. z zachodniej Europy. W całym pierwszym kwartale 2022 roku do naszego kraju sprowadzono 15.691 używanych jednośladów — informuje IBRM Samar. I choć mówimy o wzroście, nie jest on tak spektakularny jak w przypadku nowych pojazdów. Wynik za pierwszy kwartał jest lepszy w ujęciu rocznym „jedynie” o 4,48%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: moto

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!