fb

Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka. Jakie mają uprawnienia?

Karta Polaka to podobny do dowodu osobistego dokument przyznawany osobom z obywatelstwem innego kraju, ale czujących się Polakami. Oczywiście po spełnieniu formalności. Co ten dokument daje posiadającym go uchodźcom z Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka. Jakie mają uprawnienia?
 • Mikołaj Frączak
 • /
 • 29 marca 2022

Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka

Nie wiadomo, jaka część uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją do Polski posiada Kartę Polaka. Można się spodziewać, że wśród osób z zachodniej części kraju, odsetek ten może być wysoki. Dokument ten może w tej sytuacji być niezwykle cenny. Jak informuje MSZ jego posiadacze posiadają wszystkie przywileje niezależnie od tego, czy przekroczyli granicę polsko-ukraińską, czy też dotarli do Polski inną drogą np. przez Rumunię i Słowację. 

Białorusini traktowani jak Ukraińcy? Tego chcą pracodawcyBiałorusini traktowani jak Ukraińcy? Tego chcą pracodawcyAnna Malinowska

Co z osobami, które nie zdążyły odebrać Karty Polaka?

MSZ informuje, że osoby, które w ostatnich tygodniach zdecydowały się zawnioskować o przyznanie Karty w konsulatach działających na terenie Ukrainy, ale nie zdążyły odebrać dokumentów, powinny skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, by odebrać taki dokument w Polsce. 

Punkt odbioru już wydanych dokumentów w polskich urzędach konsularnych na Ukrainie ma zostać otwarty 30 marca. Konieczne jest jednak wcześniejsze skonsultowanie się w tej sprawie. 

Czy można wnioskować o Kartę Polaka na terenie Polski?

Resort dyplomacji zaznacza, że obecnie obywatele Ukrainy nie mają możliwości wnioskowania o Kartę Polaka na terenie Polski.

Co daje Karta Polaka?

Karta Polaka, nieco symbolicznie potwierdza przynależność do Narodu Polskiego, jednak nie to tożsame z obywatelstwem polskim i prawami, jakie z tego faktu przysługują. 

Mimo tego dokument ten wiąże się z szeregiem profitów (cytujemy za komunikatem MSZ)

           - otrzymania bezpłatnej rocznej wizy krajowej,

  - osiedlenia się w Polsce (karta stałego pobytu), a po roku otrzymania obywatelstwa polskiego,

  - uczęszczania do polskich szkół i uczelni na takich samych zasadach jak obywatele polscy oraz korzystania z ułatwień w uzyskiwaniu stypendiów,

  - podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce na takich zasadach jak obywatele polscy,

  - korzystania z ulgi na przejazdy środkami transportu kolejowego,

  - korzystania z bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych,

  - korzystania z nieodpłatnej opieki lekarskiej w nagłych przypadkach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!