Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka. Jakie mają uprawnienia?

Karta Polaka to podobny do dowodu osobistego dokument przyznawany osobom z obywatelstwem innego kraju, ale czujących się Polakami. Oczywiście po spełnieniu formalności. Co ten dokument daje posiadającym go uchodźcom z Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka. Jakie mają uprawnienia?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 marca 2022

Uchodźcy z Ukrainy z Kartą Polaka

Nie wiadomo, jaka część uchodźców, którzy uciekli przed rosyjską agresją do Polski posiada Kartę Polaka. Można się spodziewać, że wśród osób z zachodniej części kraju, odsetek ten może być wysoki. Dokument ten może w tej sytuacji być niezwykle cenny. Jak informuje MSZ jego posiadacze posiadają wszystkie przywileje niezależnie od tego, czy przekroczyli granicę polsko-ukraińską, czy też dotarli do Polski inną drogą np. przez Rumunię i Słowację. 

Białorusini traktowani jak Ukraińcy? Tego chcą pracodawcyBiałorusini traktowani jak Ukraińcy? Tego chcą pracodawcyAnna Malinowska

Co z osobami, które nie zdążyły odebrać Karty Polaka?

MSZ informuje, że osoby, które w ostatnich tygodniach zdecydowały się zawnioskować o przyznanie Karty w konsulatach działających na terenie Ukrainy, ale nie zdążyły odebrać dokumentów, powinny skontaktować się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, by odebrać taki dokument w Polsce. 

Punkt odbioru już wydanych dokumentów w polskich urzędach konsularnych na Ukrainie ma zostać otwarty 30 marca. Konieczne jest jednak wcześniejsze skonsultowanie się w tej sprawie. 

Czy można wnioskować o Kartę Polaka na terenie Polski?

Resort dyplomacji zaznacza, że obecnie obywatele Ukrainy nie mają możliwości wnioskowania o Kartę Polaka na terenie Polski.

Co daje Karta Polaka?

Karta Polaka, nieco symbolicznie potwierdza przynależność do Narodu Polskiego, jednak nie to tożsame z obywatelstwem polskim i prawami, jakie z tego faktu przysługują. 

Mimo tego dokument ten wiąże się z szeregiem profitów (cytujemy za komunikatem MSZ)

           - otrzymania bezpłatnej rocznej wizy krajowej,

    - osiedlenia się w Polsce (karta stałego pobytu), a po roku otrzymania obywatelstwa polskiego,

    - uczęszczania do polskich szkół i uczelni na takich samych zasadach jak obywatele polscy oraz korzystania z ułatwień w uzyskiwaniu stypendiów,

    - podejmowania pracy i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce na takich zasadach jak obywatele polscy,

    - korzystania z ulgi na przejazdy środkami transportu kolejowego,

    - korzystania z bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych,

    - korzystania z nieodpłatnej opieki lekarskiej w nagłych przypadkach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!