Od maja 2022 nowe dowody rejestracyjne
Taki sam układ informacji, identyczny sposób składania, jednak dużo więcej zabezpieczeń przed fałszowaniem. Od maja 2022 roku właściciele samochodów będą otrzymywali nowe dowody rejestracyjne. Co ze starymi dokumentami? Czy będą podlegały wymianie?
- Mikołaj Frączak
- /
- 29 marca 2022
Nowe dowody rejestracyjne
Zmiany są na tyle kosmetyczne, że większość osób będzie musiało uważnie się przyjrzeć, by dostrzec zmiany, jakie serwuje nam Ministerstwo Infrastruktury. Na mocy decyzji, które zostały podjęte już trzy lata temu, resort wprowadzi nowy wzór dokumentu przypisanego do pojazdu.
Jak wyrobić nowy dowód osobisty – poradnik krok po krokuMikołaj Frączak
Co się zmieni w nowym dowodzie?
Dokument będzie dużo trudniejszy do podrobienia. Wprowadzone zostaną m.in. nadruki widoczne jedynie w świetle ultrafioletowym. To podobna technika jaka stosowana jest od lat m.in. przy produkcji banknotów. Podobnie rzecz się ma z tzw. dwutonowymi znakami wodnymi.
Ministerstwo wprowadza także mikrodruki pozytywowe i negatywowe, które będą sprowadzały się do bardzo małego napisu „Rzeczypospolita Polska”. Ponadto nowe dowody rejestracyjne zostaną „uzbrojone” w włókna zabezpieczające, które dostrzeżemy w świetle dziennym, oglądają dokument pod odpowiednim kątem.
Poza tym, dowód nadal będzie posiadał formę trzyskrzydełkowego dokumentu papierowego, który nadal będzie utrzymany w układzie pionowym. Jak wynika z wizualizacji, na tło nadal składa się błękit oraz kolor żółty. Nie zmienią się także wymiary dowodu. W dalszym ciągu będzie to po rozłożeniu 105 mm X 218 mm z możliwą tolerancją 0,7 mm. Po złożeniu dowód będzie miał wymiary 73 mm X 105 mm, a zatem zmieści się w dotychczasowym etui.
Czy będzie trzeba wymienić stary dowód rejestracyjny?
Dobra informacja: osoby, które posiadają dowód rejestracyjny wg dotychczasowego wzoru nie będą musiały go wymieniać.
Warto przypomnieć, że od 1 października 2018 roku, kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. W przypadku kontroli wszystkie dane pojazdu są sprawdzane za pomocą systemu teleinformatycznego, do którego dostęp mają policjanci drogówki oraz inspektorzy transportu drogowego.
Dokument potrzebny jest jednak np. podczas badania w Stacji Kontroli Pojazdów oraz podczas zbycia auta.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.