Dostałeś SMS o nadpłacie PIT? Natychmiast go skasuj!

Oszuści są w stanie wykorzystać każdą okoliczność, by uśpić czujność swoich potencjalnych ofiar. Tym razem masowo wysyłają SMS-y o nadpłacie PIT. A to przecież informacja, na którą czeka wiele osób. Jeśli dostałeś taką wiadomość, bądź pewien: nie pochodzi ona od Krajowej Administracji Skarbowej.

Dostałeś SMS o nadpłacie PIT? Natychmiast go skasuj!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 kwietnia 2022

SMS dotyczący PIT

W ostatnich latach zdążyliśmy się przyzwyczaić, że administracja rządowa korzysta z różnych kanałów informacyjnych, czego przykładem są np. alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Do tego dochodzą informacje z banku, od ubezpieczyciela, czy firm telekomunikacyjnych wysyłane w formie wiadomości SMS. Konsumenci przyzwyczaili się, że krótka wiadomość tekstowa może zawierać ważne dla niego informacje. Wiedzą o tym oszuści, którzy bazując na zmniejszonej czujności, wysyłają komunikaty udające „urzędowe”.

Dokładnie taki sam scenariusz został wykorzystany przy okazji zbliżającego się terminu rozliczeń podatkowych. Krajowa Administracja Skarbowa mówi wprost: nie wysyłamy do podatników żadnych wiadomości na temat nadpłaty lub niedopłaty podatku. SMSy pochodzą więc wyłącznie od oszustów!

Co to jest smishing?Co to jest smishing?Martyna Kowalska

Podejrzany SMS – co robić?

Sam fakt otrzymania podejrzanego SMS-a nie jest dla nas żadnym zagrożeniem. Problemy mogą nastąpić w chwili, kiedy klikniemy załączony do wiadomości link. 

Jeśli jednak to zrobiliśmy, absolutnie nie wpisujmy żadnych danych logowania, czy innych informacji o sobie. Każda podana przez nas informacja, może w ostatecznym rozrachunku zostać wykorzystana przeciwko nam np. do logowania na konto bankowe i kradzieży środków. 

Jak sprawdzić nadpłatę PIT?

Na pewno nie SMS-em. Jak tłumaczy resort finansów Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym. Resort finansów nie jest nadawcą wiadomości SMS, które trafiają do podatników, a w treści wiadomości znajduje się link prowadzący rzekomo do konta urzędu skarbowego lub numer telefonu komórkowego, pod którym będzie można skontaktować się z (fałszywym) pracownikiem skarbówki – czytamy w oficjalnym komunikacie KAS. Instytucja apeluje do wszystkich podatników o ostrożność. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!