fb

Spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczka - jaka kara?

Ucieczka z miejsca wypadku zawsze stawia sprawcę w trudnym położeniu prawnym. Działanie w szoku, strachu, atak paniki – nie są żadnym wytłumaczeniem, czemu dowodzi orzecznictwo sądów. Jaka kara grozi za spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczkę? 

Spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczka - jaka kara?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 kwietnia 2022

Śmiertelny wypadek i ucieczka

Ucieczka z miejsca wypadku, rzadko pozwala na skuteczne ukrycie się przed wymiarem sprawiedliwości. Z reguły, prędzej, czy później sprawca takiego zdarzenia zostaje zatrzymany i musi odpowiedzieć za swój czyn przed sądem. 

Ostatniego dnia marca, w godzinach porannych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku otrzymali zgłoszenie o nieprzytomnej kobiecie z obrażeniami ciała, którą odnalazły przypadkowe osoby w rowie przy drodze krajowej nr 62. Do zdarzenia doszło w miejscowości Wola w gminie Czerwińsk nad Wisłą. 

Policjanci nie mieli wątpliwości, że 65-latka, jadąc na rowerze, została potrącona przez samochód. Sprawca nie zatrzymał się, by udzielić poszkodowanej rowerzystce pierwszej pomocy. Niestety, kobieta mimo starań lekarzy zmarła. 

Jak ustalić dane sprawcy, który uciekł z miejsca wypadku?

Policja ma swoje sposoby. W tym przypadku na miejscu zdarzenia pozostały ślady, które pozwoliły ustalić markę oraz typ pojazdu, a także możliwe uszkodzenia samochodu. Dodatkowo pomogły apele mundurowych zamieszczane w mediach społecznościowych. Praca przyniosła rezultaty. Ustalono, że kobietę potrącił 24-letni mężczyzna z powiatu płockiego, który prowadził Audi Q7. Co ciekawe, w momencie zatrzymania pojazd był już po naprawie (!)

Jaka kara za umyślne uszkodzenie samochodu?Jaka kara za umyślne uszkodzenie samochodu?Mikołaj Frączak

Jaka kara za spowodowanie śmiertelnego wypadku i ucieczkę z miejsca?

Jak informuje policja w komunikacie, sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla sprawcy tego nieszczęścia. Spędzi tam na razie trzy miesiące. Na tym jednak kara zapewne się nie skończy. „Za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, ucieczkę z miejsca zdarzenia i nieudzielenie poszkodowanej pomocy grozi mu w sumie 12 lat pozbawienia wolności. Płońska prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo” – informują mundurowi. 

Przy okazji, policjanci dziękują wszystkim osobom, które zaangażowały się w prace poszukiwawcze i ustalenie sprawcy tragicznego wypadku. 

/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!