Zakaz wstępu do jednego z rezerwatów w woj. świętokrzyskim. Drzewa łamią się ze starości

Turyści chcący obejrzeć jeden z najpiękniejszych bukowych rezerwatów w Świętokrzyskiem, nie będą mogli go obejrzeć z bliska. Zarządzające nim Nadleśnictwo Przedbórz wydało zakaz wstępu do końca 2022 roku. Powód? Liczący 179 lat drzewostan rozpada się ze starości!

Zakaz wstępu do jednego z  rezerwatów w woj. świętokrzyskim. Drzewa łamią się ze starości
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 kwietnia 2022

Rezerwat Bukowa Góra – zakaz wstępu

Rezerwat Bukowa Góra położony jest w zachodniej części województwa świętokrzyskiego przy granicy z województwem łódzkim na terenie gminy Kluczewsko. Został utworzony w maju 1959 roku. Liczący prawie 34 hektary teren jest jednym z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w tej części Polski. 

Obejmuje fragment starego lasu bukowego o charakterze pierwotnym, który porasta górę Buczynę wchodzącą w skład Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Dodatkową atrakcją są pozostałości po szybie, który został utworzony pod koniec XVIII wieku przez górników Stanisława Staszica, którzy poszukiwali w tym rejonie soli. Jak się okazało, bez powodzenia.

Stan drzew zagraża bezpieczeństwu

Niestety, wiek rosnących tam drzew zrobił swoje. Liczący aż 179 lat drzewostan rozpada się ze starości, co powoduje niebezpieczeństwo dla turystów, którzy chcieliby przespacerować się wytyczonymi szlakami turystycznymi. Niestety, w tym roku na pewno nie będzie to możliwe. Niebezpieczeństwo jest zbyt duże!

Gdzie sprawdzić przebieg granic obszarów Natura 2000?Gdzie sprawdzić przebieg granic obszarów Natura 2000?Anna Malinowska

Rezerwat będzie zamknięty

Nadleśnictwo Przedbórz poinformowało w komunikacie na swojej stronie internetowej, że od kwietnia wprowadzony zostanie okresowy zakaz wstępu na teren rezerwatu, który potrwa aż do końca 2022 roku. 

Wprowadzenie zakazu jest spowodowane znacznym uszkodzeniem drzewostanów.Na terenie rezerwatu Bukowa Góra występuje drzewostan bukowy w wieku 179 lat, w którym masowo wydziela się posusz, z wyraźnymi oznakami chorobowymi (huby i pęknięcia), z coraz liczniej występującymi złomami i wywrotami, stanowiącymi realne i duże niebezpieczeństwo dla osób odwiedzających teren rezerwatu Bukowa Góra. Jest to początek naturalnego procesu rozpadu drzewostanu” - czytamy na stronie Nadleśnictwa Przedbórz.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!