fb

Żerują na tragedii Ukraińców. Fala oszustw na wynajmowanie mieszkania [FILM]

To już kolejna sytuacja, w której znaleźli się obywatele Ukrainy. Chętnych na okradanie uchodźców w Polsce nie brakuje. Przekonały się o tym kolejne osoby, które chciały wynająć mieszkania w Katowicach. Jak działają oszuści? Warto wiedzieć, by nie paść ich ofiarą.

Żerują na tragedii Ukraińców. Fala oszustw na wynajmowanie mieszkania [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 20 kwietnia 2022

Jak działają oszuści mieszkaniowi?

Dwóch młodych mężczyzn w krótkim czasie oszukało kilka ukraińskich kobiet. Najprawdopodobniej liczyły one na życzliwość i wyrozumiałość mężczyzn, którzy okazali się oszustami. Ukrainki straciły znaczną sumę pieniędzy. Jak doszło do przestępstw?

- Na jednym z portali społecznościowych oszuści oferowali mieszkanie pod wynajem w Katowicach. Aż dwukrotnie w ciągu jednego dnia oszukali w ten sposób ukraińskie kobiety. Na jednej ze stacji paliw podpisali umowę najmu z trzema kobietami. Kiedy kobiety zapłaciły 1100 dolarów za wynajem, otrzymały adres, gdzie znajduje się mieszkanie. Bardzo się zdziwiły, kiedy drzwi otwarło im starsze małżeństwo informując, że jest to ich mieszkanie i nigdy nie zamierzali nikomu go wynajmować. W ten sam sposób została oszukana Ukrainka, która z oszustami w tym samym dniu podpisała umowę w jednej z galerii handlowych. Tu kobieta przekazała oszustom 3100 złotych za wynajem - przekazuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Na tym nie koniec, no do kolejnego oszustwa doszło za pomocą komunikatora. W ten sposób oszuści namówili kolejną kobietę na zrobienie przelewu bankowego w kwocie 1600 złotych za wynajem mieszkania, którego nigdy nie posiadali.

Jaka kara?

- Mężczyźni w wieku 22 i 29 lat zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie. Na czas trwającego postępowania starszy z podejrzanych został objęty policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym w wysokości 20 tysięcy złotych. Młodszy z zatrzymanych, na wniosek śledczych, został przez sąd tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia, która wobec starszego z mężczyzn może zostać zwiększona, gdyż działał w warunkach recydywy - informuje KWP Katowice.

Zrozpaczonym oszukanym kobietom pomogli katowiccy policjanci prowadzący sprawę. Zorganizowali dla nich nie tylko noclegi, ale także  przeprowadzkę i zbiórkę żywności oraz najpotrzebniejszych rzeczy na nowy start w Polsce.

ZOBACZ FILM Z ZATRZYMANIA:

Fot. i film: KWP Katowice

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!