Trendy w projektowaniu stron internetowych 2022

Technologia zmienia się szybko, a trendy w projektowaniu stron internetowych wraz z nią. To, co kiedyś uchodziło za nowoczesne i innowacyjne, dziś już jest przestarzałe. A każdemu właścicielowi strony internetowej zależy na jak najwyższej konwersji. Dlatego warto być na bieżąco i obserwować zmieniający się rynek. Jakie trendy w serwisach internetowych będą dominować w 2022 roku? 

Trendy w projektowaniu stron internetowych 2022
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 31 marca 2022

Czas ładowania i szybkość strony

Jednym z najważniejszych i niezmiennych standardów projektowania stron internetowych jest ultraszybki czas ładowania. Prędkość ładowania strony jest od jakiegoś czasu istotnym parametrem w UX i SEO. Warto wziąć go pod uwagę, jeśli zależy Ci na dobrej pozycji w rankingu i lepszej konwersji. Według statystyk ponad połowa użytkowników chciałaby, aby strona ładowała się jak najszybciej, najlepiej nie dłużej niż dwie sekundy po kliknięciu adresu URL. Po tym czasie użytkownicy prawdopodobnie opuszczą stronę.

Inteligentne ładowanie treści

Wiele stron w Internecie to rozbudowane witryny z mnóstwem elementów graficznych i integracjami stron trzecich, które mogą spowalniać platformy. Na szczęście istnieje wiele różnych sposobów tworzenia inteligentnych witryn internetowych, które pobierają tylko te treści, które widzisz i w danym momencie potrzebujesz. Jednym z nich jest „lazy load” sprawiający, że przeglądarka internetowa pobiera tylko tę część strony, która jest widoczna na ekranie użytkownika, bo i tak wiele osób po wejściu na stronę nigdy nie dociera do jej dołu, więc jej ładowanie jest zbyteczne.

Przyjazna nawigacja dla urządzeń mobilnych

Projektowanie responsywne to już nie dobrowolny wybór, a obowiązek. Twoja witryna musi działać dobrze i być łatwa w obsłudze na urządzeniach mobilnych. W 2022 roku projektowanie stron internetowych będzie dalej koncentrować się na tworzeniu stron „przyjaznych dla kciuka”. Co to dokładnie oznacza? Mówimy o sposobie, w jaki korzystamy z naszych telefonów. Jeśli czytasz ten artykuł na telefonie, spójrz jak go trzymasz. Twoje palce prawdopodobnie są owinięte wokół tylnej części telefonu, pozostawiając kciuk do wykonania całej pracy. Właśnie tak większość z nas korzysta ze smartfonów, dlatego nawigacja przyjazna kciukiem jest niezbędna. Umieszczenie paska nawigacyjnego, menu, a nawet przycisków kontaktowych w miejscu, do którego może dotrzeć kciuk, sprawia, że witryna jest wygodniejsza w użyciu.

Zwróć uwagę na dostępność strony

Dostępność to coś więcej niż trend, bo nieustannie rośnie zapotrzebowanie na projektowanie stron internetowych uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych. Posiadanie witryny, na której każdy odwiedzający może wchodzić w interakcje jest czymś więcej niż tylko częścią dobrej obsługi klienta i zapewniania dobrych wrażeń.

Stawiaj na minimalizm

Minimalistyczne strony internetowe są łatwiejsze w użyciu. Ich proste, przejrzyste interfejsy ułatwiają użytkownikom poruszanie się po witrynie i szybkie znajdowanie informacji. A ponieważ brak w takich witrynach brak zbędnych elementów, takich jak skomplikowane animacje i rozbudowane schematy, minimalistyczne witryny ładują się znacznie szybciej niż inne. Dzięki temu odwiedzający Twoją witrynę mogą skoncentrować się na tym, co oferujesz, bez rozpraszania się krzykliwymi kolorami czy przytłaczającą zawartością.

Projekty z trybem ciemnym

Witryny z trybem „dark mode” pełnią kilka różnych funkcji. Z praktycznego punktu widzenia pomagają zmniejszyć zmęczenie oczu, co jest problemem dla wielu z nas, ponieważ spędzamy coraz więcej czasu przed monitorami. Pod względem estetycznym, tryb ciemny z łatwością tworzy ultranowoczesny wygląd Twojej witryny, jednocześnie dając możliwość wyróżnienia innych elementów projektu, po prostu przyciemniając inne składowe, które je otaczają.

Inspirujące ilustracje

Ilustracja jest jednym z najbardziej znanych sposobów przedstawiania przekazu. Wykorzystywana w projektowaniu stron internetowych, ilustracja ułatwia użytkownikom zrozumienie, co jest udostępniane. Ilustracje zachęcają też do ciągłego przewijania i przeglądania zawartości strony. Styl kreskówkowy okazał się skuteczny w wykorzystaniu humoru, aby treści były bardziej dostępne i atrakcyjne dla odbiorcy. Niestandardowe ilustracje wyróżnią witrynę na tle zdjęć wykorzystywanych w większości witryn i zdecydowanie ożywić projekt.

Projektowanie stron internetowych – podsumowanie

Na sam koniec warto dodać trend, który nigdy się nie zmieni, a mianowicie właściwy system zarządzania treścią. To właśnie dzięki niemu strona ma możliwość prawidłowego funkcjonowania i skalowania, dlatego dogłębna analiza funkcjonalności i potrzeb jest bardzo ważna. Jednym z najbardziej bezpiecznych i skalowalnych systemów jest CMS Drupal o którym więcej przeczytasz w naszym artykule. Pamiętaj, że aktualizacja projektu o najnowsze trendy może mieć pozytywny wpływ na Twoją markę, dlatego warto być na bieżąco.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!