Gdzie sprawdzić poziom promieniowania radioaktywnego w Polsce

Po rosyjskim ataku na elektrownie Enerhodar pod Zaporożem wiele osób martwiło się o ewentualne zagrożenie promieniowaniem radioaktywnym. Teraz media piszą o płonącym, napromieniowanym lesie pod Czarnobylem. W tej sytuacji, zamiast wpadać w panikę, warto zaufać nauce i sprawdzić bieżące odczyty z czujników zlokalizowanych w całym kraju. 

Gdzie sprawdzić poziom promieniowania radioaktywnego w Polsce
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 marca 2022

Pożar Czerwonego Lasu a promieniowanie radioaktywne

Media od kilku dni piszą o pożarach tzw. Czerwonego Lasu pod Czarnobylem. Obszar ten miał być mocno napromieniowany w następstwie katastrofy elektrowni czarnobylskiej w 1986 roku. Przeróżne portale internetowe piszą o potencjalnym zagrożeniu wynikającym z przemieszczania się produktów spalania nad Ukrainą i Europą. 

Zanim wpadniemy w niepotrzebną panikę, warto dokładnie sprawdzić i to w wiarygodnych źródłach, czy rzeczywiście mamy do czynienia z zagrożeniem.

Jak sprawdzić poziom promieniowania radioaktywnego w Polsce

Po pierwsze, Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że zagrożenia radiacyjnego w Polsce nie ma. 

 

Skąd ma taką pewność? PAA dysponuje siecią zaawansowanych stacji, które szybko poinformowałyby nas o jakimkolwiek zagrożeniu promieniowaniem radioaktywnym. Warto dodać, że zdecydowana większość stacji badawczych zlokalizowanych jest wzdłuż wschodniej granicy Polski. A zatem w strategicznym w obecnej sytuacji miejscu. Z całą pewnością, żadnych niepokojących informacji ukryć się nie da, bowiem odczyty ze stacji są publicznie dostępne!

Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Zaporoska Elektrownia Atomowa. Czym jest Enerhodar?Mikołaj Frączak

Mapa stacji pomiarowych promieniowania radioaktywnego

Warto wiedzieć, że odczyty ze wspomnianych stacji nie są zarezerwowane jedynie dla naukowców. Każda osoba, posiadająca dostęp do internetu może wejść na oficjalną stronę prowadzoną przez Państwową Agencję Atomistyki pod adresem https://www.gov.pl/web/paa/sytuacja-radiacyjna.

Znajduje się tam schematyczna mapa Polski z podziałem na województwa, gdzie zaznaczone są wszystkie stacje monitorujące bezpieczeństwo radiacyjne. Klikając w wybrane miejsce otrzymujemy odczyt mocy dawki promieniowania gamma w µSv/h (mikrosivertach na godzinę), wraz z legendą i objaśnieniami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!