Bezpłatne badania profilaktyczne. Ruszają Mobilne Strefy Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia uruchamia projekt „Zdrowe Życie”, który ma dotyczyć profilaktyki zdrowotnej. Według statystyk, mniej niż co trzeci Polak uczestniczy w badaniach przesiewowych. To zdecydowanie za mało, twierdzi resort. 

Bezpłatne badania profilaktyczne. Ruszają Mobilne Strefy Zdrowia
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 czerwca 2022

Projekt „Zdrowe Życie” – co to jest?

Ministerstwo Zdrowia będzie namawiało Polaków do badań profilaktycznych, dlatego rusza z dużym projektem „Zdrowe Życie”, w które zaangażowała nawet głowę Państwa. „Bezpieczeństwo militarne i polityczne to nie wszystko. Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo zdrowotne nasze i naszej rodziny” – powiedział prezydent Andrzej Duda, który oficjalnie zainaugurował projekt. 

Projekt „Zdrowe Życie” ruszył na początku czerwca i jest prowadzony przez ministerstwo zdrowia, resort aktywów państwowych, Narodowy Fundusz Zdrowa (NFZ) oraz grupę ubezpieczeniową PZU. Zakłada darmowe badania specjalistyczne oraz konsultacje medyczne w tzw. Mobilnych Strefach Zdrowia. Całość ma zostać uzupełniona edukacją zdrowotną oraz promocją profilaktyki. 

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy — jakie akty prawne je regulują?Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy — jakie akty prawne je regulują?Rafał Stępniewski

Badania profilaktyczne w Polsce

Niestety badania profilaktyczne w Polsce wykonuje zdecydowanie zbyt mała grupa naszych rodaków. Według GUS z badań przesiewowych korzysta mniej niż 1/3 z nas (30%). Z drugiej strony, statystyki wskazują, że aż 60% zgonów osób poniżej 75. roku życia to przypadki, którym można byłoby zapobiec, gdyby udało się zawczasu włączyć te osoby do badań profilaktycznych oraz tzw. wczesnej diagnostyki oraz leczenia. 

Czy Polacy przekonają się do profilaktyki zdrowotnej?

Celem projektu, na który składają się bezpłatne badania, jest przekonanie do nich większej grupy naszych rodaków. Po inauguracji w stolicy projekt ruszy do wielu miast w Polce. Zarówno latem, jak również jesienią w dziewięciu miastach Polski będzie można wykonać szereg darmowych badań specjalistycznych. M.in mowa o pomiarach poziomu cukru, badaniu ciśnienia, mammografii, USG płuc, spirometrii oraz badaniu elektrokardiografem (EKG). 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!