Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - jakie akty prawne je regulują?

Wypadek może zdarzyć się wszędzie: zarówno w domu, w drodze na urlop, jak i w pracy. Warto wiedzieć o tym, że udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej to w polskim porządku prawnym obowiązek. Dlaczego? Jakie akty prawne można tu wskazać? 

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy - jakie akty prawne je regulują?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 30 maja 2022

Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy — dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przede wszystkim dla komfortu psychicznego — zarówno swojego, jak i ważnych dla nas osób. Dobrze mieć tę świadomość, że jeśli zdarzy się wypadek, to będziemy w stanie szybko zareagować, wiedząc o tym, że podejmowane przez nas działania są w pełni zasadne i nie pogorszą stanu zdrowia poszkodowanego.

Można tu wskazać na przykład na wypadki w ruchu drogowym. Mimo tego, że daje się zaobserwować pewną poprawę, to wciąż jest ich zatrważająco dużo. W 2021 roku doszło w Polsce do niemal 23 tysięcy zdarzeń, w których śmierć poniosły ponad dwa tysiące osób.

Każdy z nas, widząc osobę poszkodowaną, ma obowiązek udzielić jej pierwszej pomocy, co reguluje artykuł 162 Kodeksu Karnego. Z tego samego aktu prawnego dowiemy się też, że zaniechanie tej czynności jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej daje nam tutaj ogromny bufor bezpieczeństwa. Nie tylko będziemy wiedzieli, jak zabezpieczyć np. osobę poszkodowaną w wypadku komunikacyjnym, ale nauczymy się też dbać o swoje zdrowie, np. poprzez ochronę przed płynami ustrojowymi osoby, którą ratujemy, jak ślina czy krew.

Czy kurs pierwszej pomocy jest obowiązkowy?

Nie, nie jest to szkolenie obowiązkowe dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że bardzo często możemy spotkać się np. z kursem BLS-AED w miejscu zatrudnienia. Wynika to m.in. z artykułu 237 Kodeksu Pracy.

To kolejny ważny akt prawny, który realnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Mimo tego, że z obowiązkowego przeszkolenia są zwolnione np. jednoosobowe firmy działające na zasadach B2B, to już pracownicy etatowi często muszą ukończyć taki kurs.

Kiedy jeszcze przyda nam się ukończony kurs pierwszej pomocy?

Można tu wskazać na przykład na sektor edukacji. Wszystko za sprawą rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach z 31 października 2018 roku.

Tutaj, bez wyjątku, wszyscy pracownicy, muszą ukończyć takie szkolenie. Zgodnie z zamysłem ministerstwa, taka decyzja ma dodatkowo zwiększyć poziom bezpieczeństwa uczniów. W przypadku szkół podstawowych, gdzie każdego roku odnotowuje się około 70 tysięcy wypadków, to jak najbardziej rozsądna decyzja.

Czego nauczymy się na szkoleniu z pierwszej pomocy?

Osoby biorące udział w zajęciach nauczą się m.in. metod rozpoznawania zatrzymania oddechu i utraty przytomności u osoby poszkodowanej. Poznają też podstawy resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), a także zaznajomią się z zasadami obowiązującymi przy wykorzystaniu sprzętu dostępnego w apteczce. Na profesjonalnych kursach z pierwszej pomocy dla firm nauczymy się też obsługiwać defibrylator AED. Takie kursy organizuje m.in. Centrum Ratownictwa.

Warto docenić te jednostki szkoleniowe, które stawiają np. na realistyczne pozoracje, dzięki którym kursanci „opatrzą się” z widokiem ran, dzięki czemu będą mogli sprawniej działać w realnym świecie, gdy będą pomagać osobom z urazami. Atutem będzie też możliwość wprowadzenia modyfikacji programu kursu, by ten jak najbardziej odpowiadał naszym wymaganiom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!