Małpia ospa: Resort zdrowia wprowadza kwarantannę

Choć w Polsce nie zanotowano dotąd przypadków ospy małpiej, to Ministerstwo Zdrowia szykuje się już na taką ewentualność i przygotował trzy projekty rozporządzeń w tej sprawie. W tym o obowiązku kwarantanny i hospitalizacji.

Małpia ospa: Resort zdrowia wprowadza kwarantannę
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 maja 2022

Nowe rozporządzenia

- Źródłem obecnych ognisk na obszarze Europy jest wirus linii zachodnioafrykańskiej. Ze względu na to,  że choroba dotąd nie występowała w Polsce, zachodzi konieczność uwzględniania ospy małpiej oraz zakażenia wirusem MPXV w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi — przekazał resort zdrowia i jak powiedział tak zrobił.

MZ: Małpia ospa jest zagrożeniem? Co musisz wiedziećMZ: Małpia ospa jest zagrożeniem? Co musisz wiedziećMartyna Kowalska

W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie ospy małpiej oraz zakażeń wirusem ospy małpiej czytamy; "Ogłasza się, że ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi."

Jakie jest ryzyko?

W uzasadnieniu d rozporządzenia czytamy: "Zwierzęcym rezerwuarem wirusa ospy małpiej należącym do rodzaju Orthopoxvirus są gryzonie występujące w lasach deszczowych krajów Afryki Zachodniej i Środkowej. W Demokratycznej Republice Konga (d. Zair) od wielu lat notowane są epidemie tej choroby. Od 2016 r. przypadki zachorowań notowano również w Sierra Leone, Liberii, Republice Środkowoafrykańskiej, Republice Konga oraz Nigerii. Wzrost rozpowszechnienia zachorowań przypisywany jest zaprzestaniu szczepień przeciw ospie prawdziwej, które zakończono w 1980 r. w związku z eradykacją tej choroby oraz wygasaniu odporności u osób zaszczepionych szczepionką przeciw ospie prawdziwej, która dawała również ochronę krzyżową przed ospą małpią.

We wcześniejszych latach zachorowania i ogniska zachorowań na ospę małpią ograniczały się do krajów Afryki, natomiast zawleczenia do Europy miały postać pojedynczych przypadków i nie stawały się zaczątkiem ognisk. Zachorowania wieloosobowe (ogniskowe) wystąpiły już w 11 krajach Europy oraz w USA i Kanadzie. Chociaż największą liczbę przypadków zanotowano w Hiszpanii, Portugalii oraz Wielkiej Brytanii, to zachorowania zostały już zawleczone również do w krajów graniczących z Rzeczpospolitą Polską (Niemcy)."

Koniec stanu epidemii – czy krwiodawcy mogą nadal liczyć na dwa dni wolnego?Koniec stanu epidemii – czy krwiodawcy mogą nadal liczyć na dwa dni wolnego?Martyna Kowalska

Jak podało ministerstwo, znowelizowane przepisy dotyczą także obowiązku zgłaszania przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

Obowiązek kwarantanny i hospitalizacji

Gdy dojdzie do wykrycia przypadku podejrzenia ospy małpiej lub jej rozpoznania, będzie można nałożyć kwarantannę na osobę z kontaktu lub podejrzaną o zachorowanie. Osoby, u których rozpoznano chorobę, będą podlegać hospitalizacji.

"Ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej przed szerzeniem się choroby dotychczas niewystępującej w kraju, projektowane rozporządzenie obejmuje obowiązkiem hospitalizacji osoby chore na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności. Ponadto wprowadza się obowiązek kwarantanny oraz nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na tę chorobę zakaźną lub pozostawania w styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych ją wywołującego" - czytamy w projekcie kolejnego rozporządzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!