Wniosek o ustalenie warunków zabudowy już przez internet. Nowa e-usługa GUNB

Od 10.01.2022 roku w serwisie e-Budownictwo udostępniono elektroniczny formularz „wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy”. Mamy też dobre wieści dla osób planujących dom do 70 m kw.

Wniosek o ustalenie warunków zabudowy już przez internet. Nowa e-usługa GUNB
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 stycznia 2022

Warunki zabudowy przez internet

Jak poinformował w poniedziałek (10.01) Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wspomniany formularz pozwala inwestorom na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy całkowicie zdalnie. Jedyne co jest potrzebne, to komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu.

Warunki zabudowy dla domu do 70 m kw.

Ta sama ustawa, która pozwala na ubieganie się o WZ w trybie online wnosi także sporą zmianę dla osób, które chcą skorzystać z nowego prawa do budowy domu do 70 m kw. bez zezwolenia. Zgodnie z nowymi przepisami termin na uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy takiej inwestycji została skrócona do 21 dni. Ograniczono także zasięg obszaru podlegającego analizie do maksymalnie 200 metrów, licząc od linii granicznej terenu inwestycji. 

Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?Alternatywy dla gazu ziemnego? Czy istnieją? Co zamiast gazu?Monika Świetlińska

Kiedy potrzebne są warunki zabudowy?

Praktyka pokazuje, że jedynie niewielki obszar gmin w Polsce jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym dokładnie prawo lokalne określa sposoby zagospodarowania terenu oraz dopuszczalnych na nim warunków zabudowy. Tam, gdzie planu miejscowego nie ma, konieczne jest wystąpienie do władz samorządowych (wójt, burmistrz, prezydent miasta) o ustalenie warunków zabudowy. W tym celu obligatoryjne złożenie wniosku.

Od 10 stycznia 2022 roku, taka czynność nie wymaga wizyty w urzędzie gminy lub miasta. Teraz formularz wniosku można wygenerować w państwowym serwisie e-Budownictwo. „Ustawa umożliwiła dodatkowo, złożenie mapy w postaci elektronicznej. Wprowadzenie kolejnych etapów cyfryzacji, w tym możliwość realizacji tego wniosku online, jest częścią reformy planowania przestrzennego przygotowywanej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii” – informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. 

Rozwój serwisu e-Budownictwo

To kolejna e-usługa związana z budownictwem, jaka jest dostępna we wspomnianym serwisie. W ubiegłym roku (2021) GUNB przeprowadził cyfryzację 22 procedur budowlanych. Cyfrowo można wnioskować już m.in. o pozwolenie na rozbiórkę oraz zgłoszenie robót budowlanych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dom

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!