Dodatek osłonowy - czy świadczeniobiorcy potrzebują zaświadczenia z ZUS?

Wnioski o wypłatę dodatku osłonowego wynikającego z tarczy antyinflacyjnej należy składać w gminach. Co do zasady, są do np. gminne ośrodki pomocy społecznej lub inne wyznaczone jednostki. Czy świadczeniobiorcy muszą też pójść do ZUS po zaświadczenie o dochodzie?

Dodatek osłonowy - czy świadczeniobiorcy potrzebują zaświadczenia z ZUS?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 stycznia 2022

Dodatek osłonowy – gmina sama ustala dochód

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które jest odpowiedzialne za wdrożenie dodatku osłonowego, obowiązki po stronie obywatela zostały zredukowane do minimum. „Do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego osoby upoważnione w danej gminie przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta do realizacji dodatku osłonowego, mają obowiązek pozyskać samodzielnie, drogą elektroniczną, za pośrednictwem odpowiednich usług funkcjonujących w ramach CSIZS Emp@tia, udostępnionego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej” – czytamy w komunikacie resortu. 

Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?Czym jest dodatek osłonowy? Komu przysługuje?Martyna Kowalska

Dodatek osłonowy a świadczenia ZUS

Z pewnością sporą grupę wśród osób wnioskujących o dodatek osłonowy będą emeryci i renciści.

ZUS informuje, że świadczeniobiorcy, którzy są zainteresowani dodatkiem osłonowym, nie muszą odwiedzać ZUS po zaświadczenie dotyczące wysokości emerytury czy renty. W tym zakresie gmina ma obowiązek we własnym zakresie pozyskać dane, które są niezbędne do ustalenia dochodu.

Dodatek osłonowy – świadczeniobiorcy nie muszą iść do ZUS

Jak czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - „osoby, które są zainteresowane dodatkami osłonowymi, nie muszą uzyskiwać zaświadczenia dotyczącego świadczeń wypłacanych im przez ZUS. Wnioski o dodatek osłonowy należy składać w urzędzie gminy właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania”.

Ile wynosi dodatek osłonowy?

Jednoosobowe gospodarstwo domowe może otrzymać z tego tytułu 400 lub 500 zł. Kwota uzależniona jest zgodnie z ustawą od źródła ogrzewania.

Gospodarstwo dwu-, lub trzyosobowe otrzyma 600 lub 750 zł dodatku osłonowego. Tu także ostateczna wysokość dodatku będzie uzależniona od źródła ogrzewania domu lub mieszkania.

Większe rodziny liczące od czterech do pięciu osób otrzymają wsparcie w wysokości od 850 do 1062 złotych, zaś sześcioosobowe i większe nawet 1150-1062 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!