PKP Intercity podnosi ceny biletów – od kiedy?

Do grona mniejszych przewoźników, którzy zdecydowali się na korektę cen swoich usług, dołącza największy gracz na rynku pasażerskich przewozów kolejowych. PKP Intercity podnosi ceny biletów. To pierwsza taka zmiana od ośmiu lat.

PKP Intercity podnosi ceny biletów – od kiedy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 stycznia 2022

PKP Intercity z droższymi biletami

Przewoźnik tłumaczy podniesienie cen biletów rosnącymi kosztami prowadzonej działalności. Wskazuje w tym miejscu na wyższe ceny energii trakcyjnej oraz konieczność modernizacji taboru oraz zaplecza technicznego. Tym samym idzie w ślad przewoźników regionalnych, którzy na podwyżkę cen zdecydowali się już wcześniej, przy okazji zmiany rozkładu jazdy, o czym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj

Od kiedy droższe bilety w PKP Intercity?

Teraz dokładnie miesiąc i jeden dzień po zmianie cennika w mniejszych firmach, na swój ruch zdecydowało się Intercity. 

Nowy cennik przewoźnika będzie obowiązywał od 13 stycznia 2022 roku. To oznacza, że do środy, 12.01.2022 można jeszcze kupić bilet w niższej cenie. Dla przykładu pociąg PKP IC z Kielc do Warszawy, który dotąd kosztował 34,90, po zmianie został wyceniony na 44 złote. Warto zapoznać się więc z nowymi cenami oraz zniżkami, z których opłaca się skorzystać, np. kupując bilet z wyprzedzeniem. Szczegóły na ten temat można znaleźć w oficjalnym komunikacie przygotowanym przez PKP Intercity z uwagi na zmianę cen biletów. Z jego pełną treścią można zapoznać się tutaj.

Od 12 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Wzrosną ceny biletów niektórych przewoźników!Od 12 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Wzrosną ceny biletów niektórych przewoźników!Mikołaj Frączak

PKP Intercity przypomina, że ostatnia aktualizacja cen miała miejsce w 2014 roku. Od tego czasu koszty działalność spółki wzrosły ponad 30% w przeliczeniu na pasażera. Natomiast ceny energii trakcyjnej zdrożały o około 65%. Tymczasem ceny biletów pozostawały na niezmienionym poziomie. 

Mniej relacji z „Biletem Taniomiastowym”

Dodatkową złą informacją dla części podróżnych jest zmniejszenie liczby relacji obsługiwanych w ramach tzw. Biletu Taniomiastowego. Wprowadzona kilka lat temu oferta proponowała obniżone ceny na przejazdy trasami w trakcie remontu. Po zakończeniu modernizacji linii kolejowych znacząco skróciły się na nich czasy przejazdu oraz poprawiły się warunki podróżowania. Aktualizacja cenników obejmie także bilety okresowe” – tłumaczy PKP Intercity. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!