Jak Polski Ład wpływa na polski biznes?

Według oficjalnej definicji “Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Zawiera korzystne rozwiązania m. in. dla przedsiębiorców.” Sprawdźmy.

Jak Polski Ład wpływa na polski biznes?
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 11 stycznia 2022

Niepokój przedsiębiorców

Z nowym rokiem zaczęły obowiązywać nowe przepisy wprowadzające zmiany w kilku ustawach — nie tylko podatkowych. Hucznie nazywane Polskim Ładem czy Nowym Polskim Ładem. Jednak zdaniem wielu przedsiębiorców wprowadzają więcej chaosu, strachu i niepewności niż stabilizacji, spokoju i… korzyści.

Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom zaserwowanym nam przez rząd.

Wysokość składki zdrowotnej — zmiany

Ta zmiana obejmuje wszystkich podatników, stąd jest jedną z największych reform w ramach Polskiego Ładu.

Polski Ład. Kto straci? Kto zyska? SprawdzamyPolski Ład. Kto straci? Kto zyska? SprawdzamyJoanna Gościńska

Teraz składki zdrowotne uzależnione są od dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego czy od przychodu w przypadku ryczałtowców.

Opodatkowanie skalą podatkową

Przedsiębiorca opodatkowujący działalność na ogólnych zasadach, czyli skalą podatkową, może teraz skorzystać z wyższej kwoty wolnej od podatku tj. 30 tys. zł. Ponadto został podniesiony drugi próg podatkowy z kwoty 85 528 zł na 120 000 zł.

Opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

Spore zmiany zaszły również w temacie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawki ryczałtu dla niektórych zawodów, w tym dla branży IT, architektów, zostały obniżone. Niestety nie dotyczy to handlu. Z niższej stawki ryczałtu ewidencjonowanego skorzystają jedynie:

Polski Ład: Mundurówka dostanie wyrównania. Niektórym „wyszło za mało”Polski Ład: Mundurówka dostanie wyrównania. Niektórym „wyszło za mało”Michał Górecki

 • lekarze, dentyści, stomatolodzy, pielęgniarki i położne – stawka ryczałtu spadła z 17% do 14%
 • informatycy, programiści oraz pozostałe zawody z branży IT – z 15% do 12%
  • usługi inżynieryjne i architektoniczne – z 17-15% do 14%.

   Kwestie dotyczące opodatkowania najmu prywatnego też zostały uregulowane. Tu ryczałt będzie jedyną formą opodatkowania przychodów.

   Likwidacja karty podatkowej

   Wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu przedsiębiorcy zakładający teraz działalność nie mogą już wybrać opodatkowania na zasadach karty podatkowej. 

   Nie oznacza to jednak, że ta forma opłacania podatku została zlikwidowana. Mogą z niej korzystać przedsiębiorcy, którzy dotychczas rozliczali się w oparciu o kartę podatkową. W przypadku handlu detalicznego są to przedsiębiorcy sprzedający wyroby nieżywnościowe.

   Ale nie mogą tego robić handlujący paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi i motocyklami oraz handlujący artykułami nieżywnościowymi objętymi koncesjonowaniem.

   Ulgi w zeznaniu rocznym

   Możemy skorzystać z nowych ulg podatkowych, ponadto Polski Ład doprecyzował te już funkcjonujące, w tym ulgę rehabilitacyjną — przedsiębiorcy mogą skorzystać z niej w rozliczeniu rocznym za 2022 rok. 

   Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?Samorządy a Polski Ład. Ile pieniędzy dla gmin i powiatów?Mikołaj Frączak

   Dotyczą one np. zdobywania nowych rynków, tworzenia nowych produktów, pozyskiwania kapitału finansowego. Są to m.in. wspomniana już ulga dla klasy średniej, ulga na terminal płatniczy, ulga B+R, ulga IP Box, ulga na innowacyjnych pracowników, ulga na prototypy, ulga na robotyzację, ulga na wprowadzenie nowego produktu, ulga na IPO i Venture Capital, ulga na mecenasów sportu, kultury i nauki czy ulga na zabytki.

   Naliczanie wynagrodzeń pracowników

   Zmiany w podatku dochodowym poniosły za sobą takie konsekwencje, że powstały nowe schematy naliczania wynagrodzeń pracowników. To za sprawą wprowadzenia tzw. ulgi dla klasy średniej, braku możliwości odliczenia składek zdrowotnych, podniesienia limitu progu podatkowego oraz wzrostu kwoty wolnej od podatku.

   Amortyzacja nieruchomości

   Przedsiębiorcy nie mogą już amortyzować lokali mieszkalnych wprowadzonych właśnie do działalności. Podatnicy, którzy już amortyzują tego typu nieruchomości, mogą wykorzystać przepisy przejściowe jedynie do końca 2022 roku.

   Majątek prywatny wniesiony do firmy

   Teraz, kiedy prywatne przedmioty są wnoszone do firmy, trzeba wyceniać je w ich aktualnej wartości rynkowej. Faktura zakupu nie ma tu już nic do rzeczy.

   Opodatkowanie sprzedaży wykupionych z leasingu aut do celów prywatnych 

   Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na wykup samochodu z leasingu operacyjnego na cele prywatne, zwolnienie z podatku dochodowego z tytułu sprzedaży auta przysługuje teraz dopiero po 6 latach od czasu wykupu.

   Nowe narzędzie kontroli podatników

   Nabycie sprawdzające to nowe narzędzie kontroli urzędów skarbowych.

   O co chodzi w nieruchomościowej części „Polskiego Ładu”?O co chodzi w nieruchomościowej części „Polskiego Ładu”?Martyna Kowalska

   Mogą one sprawdzać, czy przedsiębiorcy, którzy prowadzą sprzedaż na rzecz osób prywatnych nieprowadzących działalności, nabijają transakcje na kasie fiskalnej.

   Nowy podatnik VAT

   Jeśli kilka firm jest ze sobą powiązanych organizacyjnie, ekonomicznie i finansowo, mogą utworzyć grupę VAT — dla rozliczenia z tytułu podatku VAT. To ciekawe rozwiązanie pomagające w zoptymalizowaniu procesów rozliczeniowych między firmami i zmniejszeniu obowiązków sprawozdawczych.

   Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
   Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

   Security Magazine

   Czy ten artykuł był przydatny?

   Newsletter

   Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!