VAT w dół. będzie Tarcza Antyinflacyjna 2.0

Uruchomienie Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej (11.1) konferencji prasowej. W jej ramach planowana jest m.in. tymczasowa obniżka podatku VAT na paliwa z 23 na 8%. Ile tańszy będzie litr benzyny? 

VAT w dół. będzie Tarcza Antyinflacyjna 2.0
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 stycznia 2022

Tarcza Antyinflacyjna 2.0 – tańsze paliwa?

Druga edycja Tarczy Antyinflacyjna ma być drugim podejściem w walce z wszechobecną drożyzną. Jej wprowadzenie w życie zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Matusz Morawiecki.

Rada Ministrów uzgodniła obniżkę podatku VAT na paliwa. Spadnie on z 23 do 8%. To oznacza, że cena jednego litra benzyny oraz oleju napędowego spadnie nawet do 70 groszy. Jak przyznał premier „ten skutek, budżet państwa polskiego bierze na siebie”.

Największa drożyzna od… 22 lat. Inflacja znów zaskoczyła!Największa drożyzna od… 22 lat. Inflacja znów zaskoczyła!Martyna Kowalska

0% VAT – dla jakich towarów i usług?

W ramach Tarczy Antyinflacyjnej obniżony ma zostać także podatek od towarów i usług w przypadku żywności (roczny koszt 6-7 mld złotych), i to do poziomu 0%. Podobna stawka ma dotyczyć gazu, prądu, energii cieplnej oraz nawozów. Zatem będzie dotyczył komponentów mających bardzo duży wpływ na komfort życia i bezpieczeństwo finansowe wielu obywateli.

Od kiedy Tarcza Antykryzysowa 2.0?

Propozycje zmian obniżających ceny dla konsumentów mają obowiązywać od 1 lutego. Premier apeluje do przedsiębiorców, by Ci obniżyli „odpowiednio” ceny. Morawiecki zaapelował, by sprawdzać, czy rzeczywiście firmy handlowe obniżają ceny i nie korzystają w jakikolwiek sposób na obniżce VAT-u. 

Rozwiązania zostaną wprowadzone na sześć miesięcy. Przyjmując, że zaczną obowiązywać 1 lutego, powinny być utrzymane do końca lipca 2022 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!