Od 12 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Wzrosną ceny biletów niektórych przewoźników!

Od 12 grudnia 2021 roku wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy. Na kolejową mapę połączeń pasażerskich powróci wiele relacji – i to nawet po 20 latach! Są też gorsze informacje. Wielu podróżnych od tego dnia zapłaci za bilety więcej!

Od 12 grudnia nowy rozkład jazdy na kolei. Wzrosną ceny biletów niektórych przewoźników!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 grudnia 2021

Zmiana rozkładu jazdy

Niedziela, 12 grudnia 2021 r. będzie pierwszym dniem obowiązywania nowego rozkładu jazdy na kolei. Jak informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Po 20 latach pasażerowie skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice – Jelcz Miłoszyce i po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna – Łódź. W grudniu kolej wraca na zmodernizowane linie: Lubartów – Parczew, Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie i Łódź – Kutno. Lepszy dostęp do kolei zapewni 10 nowych przystanków” – czytamy w komunikacie. 

Gdzie szukać aktualnych rozkładów jazdy?

Nowe rozkłady jazdy już pojawiły się na tablicach informacyjnych na przystankach i dworcach kolejowych. Najlepiej jednak skorzystać z internetowych wyszukiwarek połączeń. Aktualny rozkład jazdy można znaleźć w kilku miejscach w sieci, m.in. na stronie internetowej www.portalpasazera.plwww.rozklad-pkp.pl, a także na stornach internetowych przewoźników, także tych regionalnych. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyCzy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowyAnna Malinowska

Nowy rozkład jazdy można także sprawdzić w aplikacjach mobilnych związanych z transportem kolejowym. 

Drożeją bilety kolejowe!

Niestety, są też złe informacje. Wielu podróżnych, szczególnie tych podróżujących połączeniami regionalnymi, zapłaci więcej za bilety.

Zmiana taryf dotknie m.in. klientów Polregio, który przy okazji zmiany rozkładu jazdy wprowadzi nowy ogólnopolski cennik biletów. Jak tłumaczy przewoźnik: „jako jedyny tak duży przewoźnik pasażerski od trzech lat nie korygowaliśmy cen biletów jednorazowych. Cennik został skonsultowany i zaakceptowany przez organizatorów publicznego transportu zbiorowego, czyli Marszałków Województw, na zlecenie których POLREGIO realizuje połączenia kolejowe. Liczymy na zrozumienie pasażerów, w tym roku już dokonaliśmy zakupu zmodernizowanych składów, a w najbliższym czasie rozpoczniemy zakup nowego taboru, co znacząco poprawi komfort podróży na obsługiwanych przez POLREGIO trasach”– napisano w komunikacie.

Nowe taryfy będą obowiązywały także na Dolnym Śląsku na relacjach obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie. „W stosunku do dotychczasowych biletów ceny będą różnić się średnio o ok. 10 proc. Zmiany w cenniku są konsekwencją wysokiej inflacji oraz wzrostu kosztów m.in. paliw, energii elektrycznej, które wpływają na cały sektor kolejowy” – informuje przewoźnik. 

Firmy tłumaczą podwyżkę m.in. wzrostem cen energii, kosztów wynagrodzeń i obsługi taboru. Pomiędzy 2019 a 2021 rokiem łączny koszt zakupu energii trakcyjnej wzrósł o prawie 50 procent. Sytuacja na rynku zmusza przewoźników do aktualizacji taryf. Nie chcemy, aby ceny energii odbiły się na zmniejszeniu liczby połączeń, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowego cennika” – informuje rzecznik Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!