Masz prawo jazdy kategorii „B”? Od teraz masz większe uprawnienia!

Autami o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) wynoszącej nawet 4,25 t, a nie jak dotąd 3,5 t będzie można jeździć, posiadając prawo jazdy kategorii „B”. Nowe przepisy uwzględniają coraz wyższą masę akumulatorów, jakie są montowane w autach elektrycznych. Prezydent właśnie podpisał ustawę w tej sprawie. 

Masz prawo jazdy kategorii „B”? Od teraz masz większe uprawnienia!
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 grudnia 2021

Cięższe auto na kategorię B?

Propozycja ministerstwa infrastruktury wprowadzenia stosownych zmian w prawie pojawiła się już w pierwszej połowie 2021 roku. Ostatecznie sejm przegłosował zmiany w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw 2 grudnia 2021 roku. 8 grudnia 2021 ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. 

Nowa ustawa sprawia, że przepisy związane z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów będą wreszcie dostosowane do wyzwań, jakie wiążą się z elektromobilnością. Po prostu, jeśli chcemy zapewnić autom elektrycznym większe zasięgi, konieczne jest instalowanie w pojazdach baterii o większej masie. I właśnie z tego powodu posiadacze najpopularniejszej kategorii prawa jazdy, będą mogli jeździć znacznie cięższymi samochodami. Warunek: muszą to być auta na prąd lub wodór!

Nowe znaki drogowe w Polsce. To początek innej epokiNowe znaki drogowe w Polsce. To początek innej epokiMichał Górecki

Nowe prawo tylko dla pojazdów na paliwa alternatywne

Nowe przepisy wprost stawiają ten warunek. Autami cięższymi niż 3,5 t w przypadku kategorii „B” będą mogli jeździć wyłącznie kierowcy aut napędzanych paliwami alternatywnymi. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie. Dodatkowym ograniczeniem korzystania z nowych uprawnień będzie co najmniej 2-letni staż posiadania prawa jazdy.

W ocenie ekspertów nowe przepisy, to przede wszystkim ułatwienie dla kierowców elektrycznych aut dostawczych. Wielu producentów zgłaszało, że auta tego typu muszą mieć zwiększoną masę akumulatorów. W przeciwnym razie ich ładowność oraz zasięgi będą blado wypadały przy autach z silnikami spalinowymi. To jeden z powodów, dla których modyfikacja uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy najpopularniejszej kategorii, to wyzwanie, przed którym stanęły wszystkie unijne kraje. 

Nowe przepisy wynikają z unijnej dyrektywy, która ma na celu promowanie alternatywnych paliw w tym elektromobilności. 

Nowe możliwości dla producentów samochodów

Przepisy otwierają nowe horyzonty przed branżą motoryzacyjną, która nie będzie już musiała się mocno ograniczać masą pojazdu. Zwiększenie wspomnianego limitu to zielone światło dla montażu w samochodach bardziej pojemnych i wydajnych akumulatorów.

Kiedy uprawnienia kategorii B będą poszerzone?

Podpis prezydencki oznacza, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowe uprawnienia mają dużą szansę wejść w życie w tym roku. Zgodnie z ustawą, stanie się to po 14 dniach od daty publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonieOgromna popularność prawa jazdy w telefonieAnna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!