Yanosik sprawdził prędkość użytkowników. Jeździmy zdecydowanie wolniej!

Specjaliści z popularnej aplikacji z nawigacją i ostrzeżeniami przed radarami Yanosik przeanalizowali prędkość, z jaką poruszają się użytkownicy po wejściu w życie nowego taryfikatora mandatów. Nie ma wątpliwości. Polacy boją się mocniej wciskać pedał gazu!

Yanosik sprawdził prędkość użytkowników. Jeździmy zdecydowanie wolniej!
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 stycznia 2022

Yanosik: Polscy kierowcy bardziej przepisowi

Jak wynika z wypowiedzi Julii Langi z Yanosika opublikowanej na stronie aplikacji, zbiorcze dane od użytkowników wskazują, że kierowcy piekielnie boją się nowych mandatów. „Kierowcy w dużych miastach jadą znacznie wolniej, w obawie przed mandatem. Możemy śmiało potwierdzić, że widoczne są zmiany w ich zachowaniu”.

Z porównania danych z pierwszych dni 2022 roku i analogicznego okresu 2021 roku widać spadek udziału przekroczeń prędkości nie tylko w terenie zabudowanym, ale także niezabudowanym. 

Ilu kierowców jeździ przepisowo? 

Według danych zebranych przez Yanosika, w 2021 roku parametr „poprawność jazdy kierowców w terenie zabudowanym i niezabudowanym” wynosił 63,15%. W pierwszych dniach 2022 roku odczyt ten wzrósł do prawie 70% (69,69%). Mogą być to najbardziej miarodajne dane, bowiem są one zbierane od wszystkich użytkowników aplikacji, których liczba aktualnie oscyluje wokół 15 milionów. Co ciekawe, jak informują twórcy aplikacji, wielu kierowców nie używa jejwyłącznie na dłuższych trasach, jak jeszcze kilka lat temu, ale także w czasie kilkukilometrowych przejażdżek.

2 tys. zł mandatu dla… pasażera2 tys. zł mandatu dla… pasażeraMikołaj Frączak

Najostrożniejsza jazda w terenie zabudowanym

Jak wskazuje Yanosik „Największa poprawa stylu jazdy jest widoczna w terenie zabudowanym – tutaj nastąpił jedenastoprocentowy wzrost poprawności jazdy kierowców w tym roku. Na terenie niezabudowanym kierowcom wciąż zdarza się dodać więcej gazu, ale i tu widoczny jest 5% wzrost poprawności przestrzegania limitów prędkości jazdy – powiedziała Julia Langa z firmy Yanosik.

Jak widać, strach przed mandatami, które w niektórych przypadkach przekraczają wartość minimalnej pensji na rękę, robi swoje. Zdaniem rządu, to dobry sposób, by zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz wpłynąć na spadek niebezpiecznych zdarzeń w ruchu drogowym. Są jednak specjaliści, którzy twierdzą, że efekt ten będzie się z czasem zacierał, a liczba osób łamiących systematycznie przepisy drogowe, niestety, nie spadnie w sposób radykalny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!