Ferie 2022 – będą kontrole autobusów

23-stronicową tabelę z wykazem punktów kontroli autokarów przewożących dzieci i młodzież opublikowało Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Wzmożone kontrole mają związek z rozpoczynającymi się 17 stycznia 2022 r. feriami zimowymi.

Ferie 2022 – będą kontrole autobusów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 stycznia 2022

Kontrole autokarów w ferie zimowe

Okres ferii zimowych oraz wakacji jest pracowitym czasem dla policjantów drogówki, którzy przeprowadzają dodatkowe kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. 

W ostatnich latach nie brakowało informacji o wyeliminowanych w ten sposób pojazdach, których stan techniczny dyskwalifikował je z ruchu. W czasie podobnych kontroli zdarzało się również, że kierowca, który miał jechać w trasę, był pod wpływem alkoholu. Na szczęście były to bardzo rzadkie wyjątki. Nikt zatem nie ma wątpliwości, że podobne „inspekcje” są istotne dla bezpieczeństwa i eliminowania nieuczciwych przewoźników. 

Powrót do nauki stacjonarnej. Co z feriami zimowymi?Powrót do nauki stacjonarnej. Co z feriami zimowymi?Mikołaj Frączak

Wykaz miejsc kontroli autobusów

Na stronie internetowej Komendy Głównej Policji zamieszczono do pobrania dokument w formacie pdf zawierający miejsca w całym kraju, w których policjanci będą kontrolować zgłoszone autokary. 23-stronnicowy dokument w odniesieniu do każdego punktu posiada dokładne dane adresowe oraz numery telefonów do komendy policji koordynującej akcję na danym terenie. Pod każdym z numerów można „uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców”.

Policja apeluje o wcześniejsze zgłaszanie do policji planowanych terminów wyjazdów zorganizowanych grup. Najlepiej jeśli wyprzedzenie będzie liczyło w takim wypadku kilka dni. Tylko w ten sposób można uniknąć przedłużającego się oczekiwania na przyjazd funkcjonariuszy drogówki, a co się z tym wiąże, opóźnienia planowanego wyjazdu autobusu. 

Czy można sprawdzić autobus przez internet?

Policja przypomina, że istnieje darmowa e-usługa, która umożliwia sprawdzenie, czy dany autobus posiada ważną polisę ubezpieczenia OC oraz badanie techniczne. Można także sprawdzić dane takie jak np. liczba miejsc siedzących w pojeździe. Usługa ta jest powiązana bezpośrednio z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK), czyli narzędzia, z którego korzysta także policja. Wystarczy wejść na stronę internetową https://bezpiecznyautobus.gov.pl. Aby wyświetlić interesujące nas dane, wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu i to wszystko. Samo sprawdzenie podstawowych danych o autobusie trwa kilkanaście sekund. Warto spróbować również takiego rozwiązania np. wsiadając do busa obsługującego krótkie trasy lokalne czy podmiejskie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!