Żołnierze sprzedawali lewe certyfikaty covidowe?

To kolejne zatrzymania osób zamieszanych w handel sfałszowanymi certyfikatami covidowymi. Tym poważniejsze, że w sprawę zamieszani są żołnierze. Sprawę bada Żandarmeria Wojskowa.

Żołnierze sprzedawali lewe certyfikaty covidowe?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 stycznia 2022

To nie pierwsze takie zatrzymania

Nie tak dawno pisaliśmy o zatrzymaniu wielu osób zamieszanych w przestępstwo na masową skalę, a dotyczące nielegalnej sprzedaży certyfikatów covidowych. Chodziło zarówno o sprzedających, jak i kupujących.

FILMY. Pierwsze zatrzymania osób, które kupowały nielegalne paszporty covidowe. Będą kolejneFILMY. Pierwsze zatrzymania osób, które kupowały nielegalne paszporty covidowe. Będą kolejneMonika Świetlińska

Żołnierze zamieszani w fałszowanie paszportów covidowych

- Wydział Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu w toku śledztwa, wszczętego na podstawie materiałów własnych, zatrzymał 5 osób – 2 żołnierzy i 3 osoby cywilne. Zatrzymania miały miejsce na terenie województw łódzkiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego — przekazał ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, dodając, że śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Jak poinformował rzecznik, żołnierze Żandarmerii Wojskowej przeszukali miejsca zamieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli przedmioty mogące stanowić dowody w sprawie, zabezpieczyli tymczasowo znaczne ilości gotówki oraz doprowadzili podejrzanych do prokuratury.

Czy wiemy więcej na temat tego procederu?

Nieco więcej szczegółów zdradza TVN24. — Wiadomo, że dwie osoby spośród zatrzymanych to wojskowi: kapral i starszy szeregowy. Jeden z żołnierzy jest z Brzegu, drugi — z Wrocławia - mówili 10 stycznia dziennikarze stacji TVN24.

- Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Wszystkie te osoby są konwojowane do Poznania, gdzie zostaną z nimi przeprowadzone czynności. Dopytywałem, czy fakt, że ci żołnierze pełnili służbę ułatwiał proceder działania. Usłyszałem, że nie, że to była zupełnie odrębna działalność - relacjonuje Aleksander Przybylski, reporter TVN24.

6611.jpg'Potrzebuję certyfikatu bez kłucia'. Są zatrzymania, ale proceder trwa w najlepszeMonika Świetlińska

Wśród zatrzymanych musiała być osoba ze środowiska medycznego, która miała możliwość “przepuszczenia” przez system takich certyfikatów. 

Jaki był scenariusz tego procederu? Jak działali zatrzymani? Jaką rolę pełnili tam żołnierze? Ko i za jakie kwoty skorzystał z fałszywych dokumentów? Dowiemy się niebawem. 

Paragrafy

Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. 

Podejrzani są o czyny z:

  • art. 228 § 3 kk: Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  • art. 271 § 3 kk: Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. (§ 1. Funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.)
  • art. 286 § 1 kk: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • art. 11 § 2 kk: Jeżeli czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch albo więcej przepisach ustawy karnej, sąd skazuje za jedno przestępstwo na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

Ile kosztuje lewy certyfikat COVID? Policja rozpracowała oszustówIle kosztuje lewy certyfikat COVID? Policja rozpracowała oszustówAnna Malinowska

Jak podała Żandarmeria Wojskowa, sprawa jest rozwojowa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
Praca

Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?

W trakcie poszukiwania pracy nie ma nic bardziej frustrującego niż milczący telefon. Zdarza się, że wysyłamy kilkanaście, kilkadziesiąt CV do różnych pracodawców i na żaden z nich nie otrzymamy...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!