Podwyżka cen przejazdu na tej autostradzie mocno uderzy w kierowców?
10 stycznia 2022 roku rosną stawki na koncesyjnym odcinku autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Decyzję władz Autostrady Wielkopolskiej S.A. krytykuje państwowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Podwyżkę nazywa wprost: niezasadną i uderzającą w kierowców.
- Martyna Kowalska
- /
- 10 stycznia 2022
Ceny przejazdu na autostradzie A2
Autostrada Wielkopolska uzasadnia podniesienie stawek za przejazd zarządzanym przez siebie odcinkiem „A-dwójki” rosnącymi kosztami utrzymania oraz wzrostem inflacji. Nowe ceny obowiązują począwszy od 10 stycznia 2022 roku. Jak informuje spółka, stawka za przejazd każdym z trzech odcinków liczących 50 kilometrów autostrady między Koninem a Nowym Tomyślem będzie wynosić (cytujemy za komunikatem Autostrady Wielkopolskiej) – ceny z 23% VAT.
25 PLN - Kat. 1 (motocykle i pojazdy osobowe o dwóch osiach)
37 PLN - Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
57 PLN - Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
87 PLN - Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
250 PLN - Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)
GDDKiA: Nowe stacje do ładowania pojazdów elektrycznych (PEŁNA LISTA)Martyna Kowalska
Koszt przejazdu na A2 Nowy Tomyśl – Świecko
Nie zmienią się jednak ceny na „lubuskim” odcinku autostrady Wielkopolskiej między Nowym Tomyślem a Świeckiem na polsko-niemieckiej granicy. W dalszym ciągu kierowcy osobówek i motocykli zapłacą tam 18 złotych za przejechanie 106 kilometrów.
Dlaczego drożeje przejazd na A2?
Właściciel koncesji argumentuje podwyżkę cen wyższymi kosztami utrzymania, obsługą kredytów oraz koniecznością realizacji wieloletniego planu inwestycyjnego na tym odcinku. Spółka pisze zarówno o inflacji CPI (konsumenckiej), która w grudniu 2021 roku sięgnęła 8,6% jak również PPI (producenckiej), która w listopadzie sięgnęła wartości dwucyfrowych. Zdaniem AW S.A. ceny w transporcie rosły w ostatnim roku w tempie dwucyfrowym osiągając dynamikę rzędu 24%.
GDDKiA krytykuje wzrost cen na A2
Głos w sprawie styczniowej podwyżki cen na koncesyjnym odcinku A2 zabrała państwowa Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W opinii zarządcy najważniejszych dróg w kraju „wzrost stawek opłat (na A2- red.) jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy” – czytamy w komunikacie. „Zdaniem GDDKiA, koncesjonariusz, ustalając kwotę podwyżki, nie wziął pod uwagę wyjątkowych okoliczności gospodarczych oraz zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej w okresie pandemii. GDDKiA zwraca uwagę, że wprowadzenie wnioskowanej przez koncesjonariusza podwyżki nie znajduje uzasadnienia w obecnej sytuacji” – podsumowano.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.