ZUS i Polski Ład: będą zwroty nadpłaconego podatku dla emerytów

- Emeryci i renciści ze świadczeniami pomiędzy 4920 a 12800 zł brutto miesięcznie będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za styczeń 2022 roku — przekazuje Małgorzata Korba z lubelskiego ZUS.

ZUS i Polski Ład: będą zwroty nadpłaconego podatku dla emerytów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 stycznia 2022

Minister Finansów zdecydował

To efekt rozporządzenia Ministra Finansów wydanego 7 stycznia, które zmienia technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W jego wyniku emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł brutto, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę zdrowotną na starych zasadach.

– Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszane. Takich osób jest 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS – podsumowuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska.

Nowa wysokość kwoty świadczenia „na rękę” będzie obowiązywała od lutego.

– Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie – zapowiada szefowa ZUS.

Wyższe emerytury i renty „na rękę”

Niemal wszystkie osoby ze świadczeniami poniżej 4920 zł już od stycznia otrzymują wyższe emerytury i renty „na rękę”. Najwięcej zyskały osoby, których świadczenia wynoszą 2500 zł brutto. W ich przypadku kwota netto do wypłaty wzrosła o 187 zł miesięcznie. Z kolei minimalna emerytura lub renta, wynosząca 1250,88 zł brutto, od stycznia daje „na rękę” o 71 zł więcej. 

Zmiany w kwotach świadczeń do wypłaty wynikają z ustawy zwanej Polskim Ładem. Podwyższyła ona roczną kwotę dochodu wolnego od podatku do 30 tys. zł. Wzrósł też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy, a składka zdrowotna nie pomniejsza już zaliczki na podatek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!