12 tysięcy na dziecko. Ludzie nie chcą czekać na ostatnią chwilę

Łącza w ZUS muszą być rozgrzane do czerwoności. Ludzie nie chcą czekać na ostatnią chwilę i masowo wnioskują o 12 tysięcy na dziecko. Według danych wygenerowanych o poranku 9 stycznia 2022 roku, rodzice złożyli już wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy dla ponad… 300 tysięcy dzieci.

12 tysięcy na dziecko. Ludzie nie chcą czekać na ostatnią chwilę
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 stycznia 2022

12 tysięcy na dziecko. Połowa puli rozdana?

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2022 roku świadczeniem z tytułu Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego objętych zostanie łącznie około 615 tysięcy dzieci. Oznacza to, że Jeśli te wyliczenia się potwierdzą, do 9 stycznia wnioskowała już połowa uprawnionych rodziców. 

Zdaniem szefowej resortu rodziny Marleny Maląg to dowód na to, że uprawnieni dobrze radzą sobie z elektroniczną ścieżką wnioskowania o wsparcie państwa. 

Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+ także w placówkach Poczty PolskiejWnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i 500+ także w placówkach Poczty PolskiejMartyna Kowalska

Ile złotych miesięcznie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego?

Przypomnijmy, chodzi o świadczenie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Mogą oni liczyć na pomoc w wysokości 12 tysięcy złotych w ratach. Jeśli zdecydują się na roczne wsparcie, co miesiąc będą otrzymywali 1000 złotych. Jeśli RKO rozłożą na dwa lata, wówczas miesięczne świadczenie wyniesie 500 złotych. Między innymi z tego tytułu RKO nazywane jest przez niektórych dodatkowym 500+. 

Jak wnioskować o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Jedyną drogą do złożenia wniosku o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest internet. Można to zrobić za pomocą prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej portalu Empatia. Drugi sposób to skorzystanie z funkcjonalności Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Spora grupa beneficjentów decyduje się na wniosek za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Przypominamy – jedyną drogą wypłaty środków jest przelew bankowy. Ustawa nie przewiduje gotówkowego przekazywania świadczenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!