Wyłudzali zasiłki macierzyńskie i L4. ZUS stracił 6,5 MLN zł

146 osobom przedstawiono łącznie 858 zarzutów. Oskarżone są o dokonanie lub usiłowanie wyłudzenia od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nienależnych zasiłków macierzyńskich i chorobowych.

Wyłudzali zasiłki macierzyńskie i L4. ZUS stracił 6,5 MLN zł
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 stycznia 2022

Straty liczone w milionach zł

Przestępcza działalność zaczęła się już w 2015 roku. Od tego czasu organizatorzy procederu — trzy oskarżone osoby reprezentujące spółkę prawa handlowego z siedzibą w Warszawie, a faktycznie działającą w Wejherowie, oferowały kobietom będącym w ciąży założenie na ich dane fikcyjnej działalności gospodarczej, aby uzyskać zasiłki macierzyńskie i chorobowe.

Dentystka wyłudziła ponad pół miliona zł z NFZDentystka wyłudziła ponad pół miliona zł z NFZAnna Malinowska

- Jak ustalono, oskarżeni tworzyli pozory prowadzenia działalności gospodarczej przez będące w ciąży kobiety. Udzielali pomocy kobietom w rejestrowaniu działalności na ich dane, a następnie zgłaszali je do ubezpieczeń społecznych — przekazuje Dział Prasowy Prokuratura Krajowej. Dodaje, że w imieniu kobiet, z własnych środków opłacali zazwyczaj tylko jedną, wysoką składkę, by nabyć prawa do zasiłków macierzyńskich i chorobowych. 

Później składali lub pomagali w złożeniu wniosków o przyznanie tych świadczeń. Tworzyli pozory prowadzenia przez wnioskujące o zasiłki, działalności gospodarczej w sposób zorganizowany, ciągły i w celu zarobkowym.

- Na skutek działania organizatorów procederu i współpracujących z nimi kobiet, 149 z nich uzyskało lub usiłowało uzyskać nienależne świadczenia z tytułu zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Ze względu na fakt, iż opłacano zazwyczaj składkę w najwyższej kwocie, świadczenia macierzyńskie były wysokie i wynosiły przeciętnie około 83 tys. złotych — informuje Dział Prasowy Prokuratura Krajowej.

500 plus. Kiedy z gmin? Kiedy z ZUS?500 plus. Kiedy z gmin? Kiedy z ZUS?Monika Świetlińska

Kiedy kobiety otrzymały świadczenia, zwracały organizatorom procederu kwotę opłaconej składki, potem przekazywały połowę uzyskiwanych zasiłków.

Pranie brudnych pieniędzy, podrabianie dokumentów, fałszywe zeznania

Oskarżeni usłyszeli też zarzuty prania brudnych pieniędzy przez przyjęcie środków płatniczych w łącznej kwocie ponad 1,2 mln zł, pochodzących z korzyści związanych z wyłudzeniem z ZUS nienależnych zasiłków macierzyńskich i chorobowych.

Kilkudziesięciu usłyszało zarzuty podrobienia dokumentów i wykorzystywania ich w inspektoratach i oddziałach ZUS, by ubiegać się o nienależne świadczenia.

Ponadto 31 oskarżonych, według postawionych zarzutów, składało fałszywe zeznania, a dwóch miało nakłaniać do składania fałszywych zeznań. 

Informacja o stanie rozliczeń ZUS za 2021 rok. Gdzie to sprawdzić?Informacja o stanie rozliczeń ZUS za 2021 rok. Gdzie to sprawdzić?Michał Górecki

Za te przestępstwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!