Polski Ład. Awantura o pensje nauczycieli – ruszają wyrównania

„Niepotrzebnie złożony wniosek o rezygnację z ulgi dla klasy średniej lub niepobranie formularza PIT-2” – tak resort edukacji tłumaczy zamieszanie wokół pensji nauczycieli, którzy w ramach styczniowej wypłaty dostali dużo mniejsze wynagrodzenie niż w grudniu. Teraz rząd zapowiada błyskawiczne wyrównania. 

Polski Ład. Awantura o pensje nauczycieli – ruszają wyrównania
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 stycznia 2022

Chaos z wynagrodzeniami przez Polski Ład

W związku z niższymi wynagrodzeniami m.in. nauczycieli, już 7 stycznia br. Minister Finansów podpisał rozporządzenie, które zmienia zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy. Jak wyjaśniono na rządowych stronach Dzięki rozporządzeniu wysokość zaliczki za styczeń, w przypadku pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach funkcjonujących w ubiegłym roku, tj. do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że wynagrodzenia wypłacane wskazanym pracownikom „na rękę” (netto) nie będą niższe niż w ubiegłym roku” – czytamy w komunikacie MEiN. 

Wiadomo, że zaliczki na podatek dochodowy, które płatnicy pobrali po Nowym Roku powinny być obliczane w sposób, w jaki opisano to w rozporządzeniu. Te zaliczki, które zostały pobrane nadmiarowo, będą musiały być ponownie przeliczone.

Polski Ład: Mundurówka dostanie wyrównania. Niektórym „wyszło za mało”Polski Ład: Mundurówka dostanie wyrównania. Niektórym „wyszło za mało”Michał Górecki

Kiedy wyrównania dla nauczycieli?

Zgodnie z zapowiedziami polityków, wypłata wyrównań zbyt wysokich zaliczek, ma ruszyć już w poniedziałek 10 stycznia. W tej sprawie do płatników zaapelowało już Ministerstwo Finansów. Mowa w nim o „pilnym skorygowaniu wynagrodzeń”. 

Ile zaliczki na podatek od pensji?

Na prowadzonej przez Krajową Administrację Skarbową oraz MF stronie podatki.gov.pl opublikowano już zbiór dodatkowych informacji, które mogą przydać się osobom zajmujących się płacami. Znajdują się tam wskazówki związane m.in. z pobieraniem zaliczek według zasad wprowadzonych przez Polski Ład. 

Ministerstwo Finansów oraz KAS zachęcają także księgowych i przedsiębiorców z innych branż do udziału w webinarach, które są poświęcone tematyce zmian w przepisach podatkowych. Wiadomo, że zainteresowanie taką formą jest dość duże. Niezależnie od tego wiele firm sporo inwestuje w szkolenia pracowników, przygotowujących ich do księgowania w nowej rzeczywistości prawnej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!