Wyciek danych spisowych? GUS dementuje

Tegoroczny spis powszechny zakończył się "wizerunkową wpadką" jego organizatora — Głównego Urzędu Statystycznego. Tak można pomyśleć o wycieku, jaki miał miejsce 27 września 2021. Jak do niego doszło? Kogo dotyczył? Co na to GUS?

Wyciek danych spisowych? GUS dementuje
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 października 2021

Na czym polegał wyciek?

Spis powszechny 2021 będziemy długo pamiętać. Po pierwsze — odbył się w czasach pandemii. Po drugie — jego merytoryczna strona budziła wiele wątpliwości — wielu ekspertów poddawało pod wątpliwość jego obowiązkowość — zresztą do naszej redakcji również spływały pytania, czy tegoroczny samospis jest naprawdę obowiązkowy i czy naprawdę można zapłacić karę za niespisanie się. Po trzecie — wiele osób szukało różnych sposobów na "wymiganie się" od tego obowiązku i je znalazły. Po czwarte - oszustwa "na rachmistrza" stały się plagą. I po piąte — wyciek adresow e-mail około 500 Polaków, którzy kontaktowali się z GUS właśnie w sprawie spisu.

Narodowy Spis Powszechny: co to jest i do kiedy?Narodowy Spis Powszechny: co to jest i do kiedy?Jan Wróblewski

O tej sytuacji pisał 30 września Niebezpiecznik. - Czytelnik otrzymał odpowiedź na swoje pytanie, zadane jakiś czas temu GUS-owi. Wygląda na to, że jego pytanie było podobne do pytań wielu innych Polaków, bo ponad pół tysiąca innych adresów e-mail znalazło się w tym samym e-mailu — napisał Niebezpiecznik. Szczegółowo opisał, czego dotyczył błąd pracownicy urzędu statystycznego, Marty, która po tym, jak zorientowała się, że ujawniła dane tak wielu osób, próbowała odwrócić sytuację. Pech chciał, że przy próbie cofnięcia wysłanej wiadomości — dane mailowe ujawniła drugi raz. Ostatecznie przeprosiła i poprosiła o skasowanie wiadomości oraz nieposługiwanie się ujawnionymi adresami - czytamy.

To fake news!

Wśród opinii publicznej zaczęła krążyć informacja, że chodzi tu o dane mailowe osób, które się spisały i poddano pod wątpliwość cały spis powszechny — sugerowano, że GUS wcale nie jest bezpiecznym miejscem przechowywania danych dotyczących milionów osób.

Jakie pytania w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021?Jakie pytania w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021?Michał Górecki

Główny Urząd Statystyczny zareagował na tego fake newsa. Wydał oświadczenie, pod którym podpisała się Karolina Banaszek, rzecznik prasowy prezesa GUS.

GUS wyjaśnia

- Adresy e-mail, do których skierowano 27 września 2021 r. korespondencję z GUS, pochodzą z zapytań przesyłanych do urzędu poprzez formularz „Pytanie o NSP” na podstawie wcześniej udzielonej zgody na przetwarzanie adresu e-mail w zakresie i celu realizacji zapytania skierowanego do służb statystyki publicznej - oświadcza Karolina Banaszek.

Wynika z tego, że adresy, które zostały ujawnione w wysyłce, nie pochodzą z formularzy spisowych i fizycznie nie mają nic wspólnego ze spisem, co dalej potwierdza rzeczniczka GUS: - Adresy te nie zostały pozyskane ani wykorzystane w ramach prac spisowych, o których mowa w art. 11 ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. i nie stanowią danych statystycznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej.

Podała również treść wysłanej do 500 osób wiadomości: "Użytkownicy aplikacji do samospisu, którzy utracili dostęp z powodu upływu 14 dni od założenia konta — pierwszego zalogowania, mają ponownie możliwość pracy z aplikacją”. 

Czy mogę nie przyjąć rachmistrza spisowego?Czy mogę nie przyjąć rachmistrza spisowego?Anna Malinowska

Zdarzenie odnosiło się wyłącznie do jednej kategorii i rodzaju danych osobowych tj. adresu e-mail, a ten o ile pozwala na bezpośrednią lub pośrednią identyfikację osoby fizycznej, należy zakwalifikować do tzw. danych zwykłych.

- Zawiadomienie o naruszeniu przesłano do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych 28 września 2021 r., z zachowaniem terminu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) - wyjaśniła w oświadczeniu rzeczniczka GUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!