Awaria portalu dla przedsiębiorców. Biznes.gov.pl ma problemy

Zwiększone zainteresowanie usługami na portalu Biznes.gov.pl oraz kreatorem CEIDG spowodowało problemy z poprawnym działaniem tych stron – wynika z komunikatu Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Czyżby winnym był Polski Ład?

Awaria portalu dla przedsiębiorców. Biznes.gov.pl ma problemy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 stycznia 2022

MRiT: pracujemy nad usunięciem problemów

Do kłopotów na rządowym portalu Biznes.gov.pl przyznaje się Ministerstwo Rozwoju i zapewnia, że trwają prace nad usunięciem utrudnień w korzystaniu z portalu. Wiele wskazuje na to, że powodem awarii jest zwiększone zainteresowanie e-usługami w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu.

Portal Biznes.gov.pl zawiera m.in. kreator formularza CEIDG, za pośrednictwem którego można nie tylko założyć nową firmę, ale też zawiesić lub zlikwidować aktualną działalność. To także miejsce, w którym można zmienić wiele danych np. formę opodatkowania. Prawdopodobnie ta ostatnia funkcjonalność mogła cieszyć się największym zainteresowaniem. Uspokajamy, przedsiębiorcy mają czas do 20 lutego 2022 roku na ostateczną decyzję w tej sprawie. 

Wzrost zainteresowania stroną o 350%

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w krótkim komunikacie tłumaczy przyczyny awarii właśnie dużą grupą osób, które chcą skorzystać z funkcji portalu. „Od kilku dni ma miejsce zwiększony ruch w systemie Biznes.gov.pl i CEIDG. Od 1 stycznia 2022 r. wpłynęło do nas już ponad 33 tysiące wniosków. To ponad 350% więcej niż w analogicznych dniach rok temu, kiedy było ich ok. 7 tysięcy” – czytamy w oficjalnym stanowisku resortu.

Z tego samego powodu mogą wystąpić problemy z dodzwonieniem się na infolinię związaną z Polskim Ładem. Według internautów, dodzwonienie się graniczy obecnie z cudem. 

Ministerstwo pracuje obecnie nad likwidacją problemów technicznych. Wiadomo, że w prace zaangażowano nie tylko wewnętrznych ale także zewnętrznych ekspertów. MRiT prosi przedsiębiorców o wyrozumiałość. 

Przeprowadzka CEIDG na Biznes.gov.pl

Tuż przed Bożym Narodzeniem w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o przeprowadzce e-usług ze starego portalu CEIDG.gov.pl na mocno promowany przez rząd Biznes.gov.pl. W rzeczywistości to połączenie dwóch serwisów w jeden internetowy byt. Krótko mówiąc, wszystkie ważne e-usług znalazły się na jednej stronie, eliminując tym samym konieczność przełączania się z jednej witryny na drugą. 

Portal CEIDG to już historia. Nowe miejsce e-usług dla przedsiębiorcówPortal CEIDG to już historia. Nowe miejsce e-usług dla przedsiębiorcówAnna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!