Portal CEIDG to już historia. Nowe miejsce e-usług dla przedsiębiorców

Wszystkie informacje i e-usługi znalazły się w jednym miejscu. Portal CEIDG w dotychczasowym kształcie przechodzi do historii. Ważne funkcjonalności przeniesiono na portal Biznes.gov.pl

Portal CEIDG to już historia. Nowe miejsce e-usług dla przedsiębiorców
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 grudnia 2021

CEIDG.gov.pl czy Biznes.gov.pl?

Przeprowadzkę e-usług oraz treści z CEIDG.gov.pl na Biznes.gov.pl ministerstwo rozwoju zapowiadało już późną zimą 2021 roku. Teraz udało się skutecznie ukończyć migrację.

Trzeba pamiętać, że portal CEIDG był jednym z tych miejsc w sieci, które rozpoczęły zaawansowany rozwój e-usług. To właśnie tam wiele firm rozpoczęło swoją biznesową historię. Teraz rząd stawia na nowy, kompletny portal, w którym łatwo każdy znajdzie cyfrowe rozwiązania. Wszystko będzie odbywało się w ramach konta użytkownika, nazywanego także kontem przedsiębiorcy. 

Jak tłumaczy wiceminister rozwoju Olga Semeniuk — „Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy otrzymują szeroki wachlarz e-usług publicznych na jednym portalu — również usług CEIDG, a także kompleksową bazę praktycznych informacji o prowadzeniu firmy.  Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl ma ułatwić proces zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej online” – czytamy w komunikacie. 

Dane o inflacji już nieaktualne. Jest wyższa, niż początkowo podano!Dane o inflacji już nieaktualne. Jest wyższa, niż początkowo podano!Mikołaj Frączak

CEIDG – zakres zmian

CEIDG jako baza, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej nadal będzie istniała. Zmiana dotyczy samego portalu znajdującego się pod adresem ceidg.gov.pl. Wszystkie usługi elektroniczne przeniesiono, na sukcesywnie rozbudowywany portal Biznes.gov.pl.

Jak uzyskać dostęp do Konta Przedsiębiorcy?

Osoby, które chcą się zalogować do Konta Przedsiębiorcy powinny obejrzeć filmową instrukcję znajdującą się w tym miejscu. Zmiany dotyczą także sposobu składania elektronicznych wniosków do rejestru CEIDG. Zmienił się również formularz wniosku. Popularny dokument CEIDG-1, od którego zaczęła się przygoda z firmą setek tysięcy osób został zastąpiony wygodnym kreatorem online. Jest on integralną częścią portali Biznes.gov.pl. 

Resort zdecydował się także o wprowadzeniu nowego wyglądu zaświadczeń CEIDG. Do dyspozycji urzędników jest także nowa odsłona aplikacji. 

Gdzie znajdę wyszukiwarkę przedsiębiorców?

Póki co wyszukiwarka przedsiębiorców znajduje się zarówno pod starym jak i nowym adresem. Zmieniono jej interfejs. W przyszłym roku ma zostać jednak gruntownie przebudowana i poszerzona o dane przedsiębiorców z KRS. Dzięki temu stanie się nareszcie kompletnym narzędziem do wyszukiwania podmiotów gospodarczych

Zmiana CEIDG.gov.pl na Biznes.gov.pl – co oznacza?

W ocenie ministerstwa rozwoju połączenie dwóch serwisów sprawi, że wszystkie niezbędne usługi znajdą się w jednej lokalizacji. To oznacza, że nie będzie konieczności przeskakiwania z jednej strony na inną. 

Konto przedsiębiorcy umożliwi także sprawdzanie powiadomień, statusu oraz historii prowadzonych spraw urzędowych. Wygodna będzie również możliwość wielokrotnego korzystania z danych, które już raz zostały wprowadzone do systemu. Dzięki temu obsługa Biznes.gov.pl będzie jeszcze bardziej intuicyjna i mniej czasochłonna. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!