Rozwodzimy się na potęgę! Winna pandemia? Rozwody 2021

Nie ulega wątpliwości — pandemia to sprawdzian dla małżeństw, którego wiele z nich po prostu nie zdało. Izolacja, niejako bycie “skazanym” na własne towarzystwo, obowiązki, które przerastają nas jako rodziców — nauka zdalna, praca zdalna, choroba, kwarantanna — spowodowały, że w pierwszym półroczu 2021 do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło 39 tys. spraw o rozwód.

Rozwodzimy się na potęgę! Winna pandemia? Rozwody 2021
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 25 grudnia 2021

Rozwodów więcej o 14% w pierwszym półroczu 2021

Statystyki resortu sprawiedliwości nie są pokrzepiające. Podał on, że w pierwszej połowie tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło dokładnie 38 662 spraw o rozwód w pierwszej instancji. 

Poprzednie półrocze zamknęło się na liczbie 34 051, co wskazuje, że dziś 14% więcej małżeństw formalnie rozpadło się niż rok temu.

Jak wnieść pozew o rozwód?Jak wnieść pozew o rozwód?Mikołaj Frączak

Warto jednak wspomnieć, że pierwsze półrocze 2019 w porównaniu z I połową tego roku miało jeszcze wyższy wskaźnik. Rozwodów odnotowano wówczas 42 790. Zatem z jednej strony przerasta nas życie codzienne w czasach pandemii ale z drugiej — wiele par po prostu przekłada decyzje o formalnym rozstaniu, tak jak inne, np. leczenie, kupno mieszkania itd. — czekając końca sytuacji, w której obecnie jesteśmy. Zresztą, jak zauważają prawnicy, spraw rozwodowych jest mniej niż przed pandemią, tak jak i innych spraw cywilnych.

Roku 2021 jeszcze nie zamknęliśmy, zatem na dane Głównego Urzędu Statystycznego za cały rok z podziałem na województwa jeszcze poczekamy. Niemniej możemy szacować, że choć wskaźnik w skali kraju nieco się zmieni, to pewne tendencje pozostaną. 

Województwa, miasta. Gdzie jest najwięcej rozwodów?

Na potęgę rozwodzą się mieszkańcy północnej części Polski. Tam, gdzie tradycja ma większe znaczenie i rodzina jest nadrzędną wartością, małżonkowie są bardziej skłonni do rozmowy i ratowania związków.

Zobaczmy, jak wyglądała mapa rozwodów w Polsce w 2020 roku. Najwięcej rozwodów było w województwie dolnośląskim, najmniej w województwie podkarpackim.

Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?Jak samodzielnie napisać pozew o rozwód bez orzekania o winie?Rafał Stępniewski

Według kolejności najczęściej rozwodzimy się poza Dolnym Śląskiem w województwach kujawsko-pomorskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, lubelskim, pomorskim, podlaskim, wielkopolskim, lubuskim, małopolskim, opolskim,  świętokrzyskim i wspomnianym już podkarpackim.

25 miast, w których odnotowanych jest najwięcej rozwodów, to w kolejności:  Ostrołęka, Włocławek, Bydgoszcz, Wrocław, Koronowo, Solec, Suwałki, Oława, Jelcz-Laskowice, Zamość, Siedlce, Słupsk, Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa, Legnica, Jaworzno, Mysłowice, Świnoujście, Oleśnica,  Bierutów,  Międzybórz, Syców, Twardogóra, Warszawa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!