LISTA - Nowe miasta w Polsce 2022

To już jest nowa tradycja. Każdego roku od kilku do kilkunastu wsi w Polsce zyskuje status miasta. W większości przypadków są to miejscowości, które w przeszłości posiadały już prawa miejskie. Jak będzie w 2022 roku? Odpowiadamy.

LISTA - Nowe miasta w Polsce 2022
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 grudnia 2021

Które miejscowości dostaną prawa miejskie? 

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów z połowy 2021 roku, prawa miejskie od 1 stycznia 2022 roku otrzyma dziesięć miejscowości. Najwięcej z nich leży w województwie mazowieckim – trzy. Dwa nowe miasta zlokalizowane są w województwie łódzkim. Po jednej z miejscowości z nowym statusem leży w województwach kujawsko-pomorskim, lubelskim, śląskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim. 

W większości przypadków zmiany dotyczą obszaru dawnego zaboru rosyjskiego, w którym ok. 1870 roku ukazem carskim masowo odbierano prawa miejskie. Miasta przekształcano wówczas w „osady” lub „wsie” w związku z represjami po powstaniu styczniowym.

Gdzie powstanie obwodnica? Pełna lista inwestycji (drogi wojewódzkie)Gdzie powstanie obwodnica? Pełna lista inwestycji (drogi wojewódzkie)Michał Górecki

Nowe miasta w województwie mazowieckim

- Cegłów — miasto w latach 1621-1870

- Jedlnia-Letnisko — pierwszy raz w historii otrzymuje prawa miejskie

- Nowe Miasto — miasto w latach 1370-1870 

Nowe miasta w województwie łódzkim

- Bolimów — miasto w latach 1370-1870

- Lutomiersk — miasto w latach 1274-1870

Nowe miasto w województwie kujawsko-pomorskim

- Pruszcz — pierwszy raz w historii otrzymuje prawa miejskie

Nowe miasto w województwie lubelskim

- Izbica — miasto w latach 1750-1870

Nowe miasto w województwie śląskim

- Olsztyn (powiat częstochowski) — miasto w latach 1488-1870

Nowe miasto w województwie świętokrzyskim

- Iwaniska — miasto w latach 1403-1870

Nowe miasto w województwie wielkopolskim 

- Kaczory — pierwszy raz w historii otrzymują prawa miejskie

Kiedy wieś może stać się miastem?

Ustawa wskazuje, że miejscowość może stać się miastem jeśli jej ludność przekracza 2000 osób. W praktyce jednak, często odchodzi się od tego wymogu, jeśli istnieją ważne historyczne względy. Tak stało się m.in. w położonej w powiecie buskim w województwie świętokrzyskim Wiślicy, która stała się miastem, mimo że liczy sobie około 500 mieszkańców.

Innym warunkiem jest zwarta, a nie zagrodowa zabudowa. Ważne jest także, by minimum 2/3 mieszkańców takiej miejscowości nie żyło z rolnictwa. Po upadku PRL, od 1990 roku prawa miejskie może nadać jedynie Rada Ministrów. Na początku III RP z takiej możliwości korzystano jednak zdecydowanie rzadziej. 

Co do zasady prawa miejskie przyznawane są miejscowościom, w którym znajduje się już siedziba gminy. Znane są dawne, historyczne miasta, które dziś nie są nawet wsią gminną.

Kiedy wójt staje się burmistrzem?

W każdym z wymienionych przypadków, organ wykonawczy, czyli wójt gminy stanie się od 1 stycznia 2022 roku burmistrzem. Zmienione zostanie także nazewnictwo urzędów. Wymienione zostaną także tablice. Zmiana z reguły ułatwia m.in. pozyskiwanie inwestorów oraz przeprowadzenie procesu odrolnienia i podziału działek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!