Zakazy ruchu ciężarówek w Nowy Rok 2022

Zgodnie z przepisami Nowy Rok kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton będą mogli spędzić w domu, bazie lub na parkingu. 1 stycznia 2022 będą obowiązywały ograniczenia ruchu. W jakich godzinach? Kogo przepisy nie dotyczą? Sprawdziliśmy.

Zakazy ruchu ciężarówek w Nowy Rok 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 grudnia 2021

Kiedy zakaz ruchu ciężarówek? Nowy Rok 2022

Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, ograniczenia ruchu pojazdów oraz ich zespołów o DMC przekraczającej 12 ton, będą obowiązywały w Nowy Rok, 1 stycznia 2022 roku w godzinach od 8:00 do 22:00. 

Inspektorat wyjaśnia, że zakazy wynikają z Rozporządzenia Ministra Transportu z 31 lipca 2007 rokuw sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach. Obowiązujący tekst jednolity tego aktu prawnego można znaleźć w Dz. U. z 2021 r. Poz. 783.

Obniżka akcyzy – o ile staniały paliwa? Jakie ceny w 2022 roku?Obniżka akcyzy – o ile staniały paliwa? Jakie ceny w 2022 roku?Mikołaj Frączak

Kto jest zwolniony z zakazu ruchu w Nowy Rok?

Zgodnie z przepisami, wspomniane zakazy nie obejmują pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych lub humanitarnych, usuwania klęsk i awarii. 

Z zakazu zwolnione są także autobusy. Ponadto obostrzenia transportowe nie dotyczą ciężarówek do przewozu lekarstw i środków medycznych, artykułów szybko psujących się oraz środków spożywczych, a także zwierząt. 

Spod zakazu wyjęte są także auta, które w ramach różnego rodzaju akcji profilaktycznych, używane do bezpłatnych medycznych badań np. mammobusy, busy RTG do diagnostyki chorób płuc i in. 

Zakazy ruchu ciężarówek a ciągłość cyklu produkcji w zakładzie

W trasę mogą ruszyć także kierowcy prowadzący pojazd ciężarowym w związku z niezbędnym utrzymaniem ciągłości cyklu produkcji lub usług firm działających w ruchu ciągłym. To samo dotyczy pojazdów wykorzystywanych przy budowie dróg i mostów np. wywrotek z kruszywem, ciężkich dźwigów, transportu materiałów budowlanych na taką inwestycję. 

Wracam ciężarówką z zagranicy, czy zakaz ruchu w Nowy Rok mnie dotyczy?

Wspomniane przepisy nie dotyczą także ciężarówek, które wracają z zagranicy, pod warunkiem, że na terytorium Polski kończą swój przejazd. To samo dotyczy transportu do odbiorcy na terenie RP. Zakaz nie obejmuje także pozostałych pojazdów pow. 12 ton, które wjechały na teren Polski poza terminami lub godzinami obowiązywania przepisów, ale tylko w odległości maksymalnie do 50 km od miejsca przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!