Obniżka akcyzy – o ile staniały paliwa? Jakie ceny w 2022 roku?

Kierowcy już mogą odczuć obniżkę akcyzy na paliwa. Z pylonów na stacjach paliw zniknęła cyfra „6”, a ceny przypominają te, jakie obowiązywały na przełomie sierpnia i września. Co czeka nas w najbliższym czasie? Czy obniżka akcyzy przyniesie trwały efekt dla naszych portfeli?

Obniżka akcyzy – o ile staniały paliwa? Jakie ceny w 2022 roku?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 grudnia 2021

Średnie ceny paliw w Polsce

5,75 zł za benzynę 95-oktanową, 5,79 zł za olej napędowy, 3,22 zł za gaz LPG – tak wyglądają przeciętne ceny paliw na stacjach po obniżce akcyzy na paliwa, która zaczęła obowiązywać 20 grudnia 2021 roku. Jak podaje e-petrol.pl na przełomie 2021 i 2022 roku możemy się spodziewać utrzymania podobnych cen. Niewykluczony jest nawet ich niewielki spadek. Zgodnie z prognozą e-petrol na przełomie roku ceny benzyny 95 powinny zawierać się przedziale 5,66-5,78. Z kolei paliwo do silników diesla będzie wyceniane w bardzo podobnych „widełkach” między 5,69 a 5,80 – wynika z raportu.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzęTarcza antyinflacyjna. Rząd obniży akcyzęAnna Malinowska

Ceny paliw, a kurs złotego

Obniżka akcyzy to jedno, jednak cały jej efekt popsuć może np. dalsze osłabianie się złotego, które poszłoby w parze ze wzrostem cen ropy naftowej na światowych rynkach. Niestety jest to prawdopodobny scenariusz. Co ciekawe surowiec ten nadal drożeje i to pomimo nabierającej tempa pandemii w wielu rejonach świata. Doświadczenie pokazuje, że pokonanie 25 groszy, jakie dzielą obecną średnią cenę benzyny od psychologicznej bariery 6 złotych, nie musi zabrać wiele czasu.

Optymistyczne prognozy mówią jednak o tym, że powrót do cen z pierwszej połowy grudnia na razie nam nie grozi, a ceny paliw powinny na najbliższe tygodnie ustabilizować się na podobnym do obecnego poziomie. 

Stacje paliw mają obowiązek wywiesić informację

Aby nie było wątpliwości, że obecne ceny paliw to zasługa decyzji o obniżce akcyzy, stacje paliw mają obowiązek wywiesić przy kasie stosowną informację w nawiązaniu do Ustawy z dnia 9.12.2021 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 17.12.2021 roku, poz. 2349) wprowadzającej m.in. dodatkowe obowiązki informacyjne dla stacji paliw. Jej wzór został już opublikowany na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!