Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?

Zawsze życzymy sobie ZDROWYCH świąt. Niestety, życzenia nie zawsze się sprawdzają. Co zrobić jeśli w czasie świąt poczujemy się gorzej, a stan naszego zdrowia będzie wymagał pomocy lekarza? Oto kilka wskazówek opracowanych na podstawie poradnika NFZ. 

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 grudnia 2021

Pomoc medyczna w święta

To kolejne święta w czasie pandemii koronawirusa. Lekarze ostrzegają, by uważać na siebie bardziej niż zwykle i nie lekceważyć jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję. Jeśli czujemy się gorzej, warto zrezygnować ze spotkań z bliskimi i znajomymi. Należy także przetestować się pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2.

Test na koronawirusa w święta?

Także w święta można zapisać się na bezpłatny test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jednym ze sposobów jest zapisanie się na test w elektronicznym formularzu

Inną drogą jest rozmowa z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (DOM) dostępnym pod warszawskim numerem infolinii 227353940. Taka osoba w trybie zdalnym może wystawić zlecenie na pobranie wymazu. Trzecią możliwością jest zlecenie wystawione przez lekarza, który pozostaje do dyspozycji w placówkach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej lub pod numerem telefonu Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (800 137 200). Za chwilę napiszemy o tych możliwościach więcej.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

W okresie świąt i dni wolnych od pracy, pomocy lekarskiej można szukać w finansowanych przez NFZ punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ). Dodajmy, że tego typu miejsca czynne są także w dni robocze od 18:00 do 8:00. W przypadku świąt, oferują pomoc 24 godziny na dobę. 

Listę punktów Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej można znaleźć tutaj na stronach właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu

Inną drogą jest skorzystanie z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Jak tłumaczy NFZ „TPK to odpowiednik Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej”. Działa jednak w sposób zdalny. Aby połączyć się z TPK, należy zadzwonić pod numer 800137200. Na infolinii dyżurują pielęgniarki i lekarze. W pierwszej kolejności, po wybraniu numeru, połączysz się z pielęgniarką. Jeśli będzie to konieczne, podczas tego samego połączenia, zostaniesz przekierowany do lekarza” - informuje NFZ.

NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuNFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuMikołaj Frączak

Szpitalny Oddział Ratunkowy czy Izba Przyjęć?

W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, po pomoc można zgłosić się na Izbę Przyjęć lub do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, koniecznie zgłośmy ten fakt personelowi z wyprzedzeniem!

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pomocy udziela zespół ratownictwa medycznego. Pomoc można wezwać przez telefon pod numerami alarmowymi 112 lub 999. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!