Gdzie szukać pomocy medycznej w święta?
Zawsze życzymy sobie ZDROWYCH świąt. Niestety, życzenia nie zawsze się sprawdzają. Co zrobić jeśli w czasie świąt poczujemy się gorzej, a stan naszego zdrowia będzie wymagał pomocy lekarza? Oto kilka wskazówek opracowanych na podstawie poradnika NFZ.
- Michał Górecki
- /
- 24 grudnia 2021
Pomoc medyczna w święta
To kolejne święta w czasie pandemii koronawirusa. Lekarze ostrzegają, by uważać na siebie bardziej niż zwykle i nie lekceważyć jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję. Jeśli czujemy się gorzej, warto zrezygnować ze spotkań z bliskimi i znajomymi. Należy także przetestować się pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2.
Test na koronawirusa w święta?
Także w święta można zapisać się na bezpłatny test na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jednym ze sposobów jest zapisanie się na test w elektronicznym formularzu.
Inną drogą jest rozmowa z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (DOM) dostępnym pod warszawskim numerem infolinii 227353940. Taka osoba w trybie zdalnym może wystawić zlecenie na pobranie wymazu. Trzecią możliwością jest zlecenie wystawione przez lekarza, który pozostaje do dyspozycji w placówkach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej lub pod numerem telefonu Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (800 137 200). Za chwilę napiszemy o tych możliwościach więcej.
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
W okresie świąt i dni wolnych od pracy, pomocy lekarskiej można szukać w finansowanych przez NFZ punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NŚOZ). Dodajmy, że tego typu miejsca czynne są także w dni robocze od 18:00 do 8:00. W przypadku świąt, oferują pomoc 24 godziny na dobę.
Listę punktów Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej można znaleźć tutaj na stronach właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Teleplatforma Pierwszego Kontaktu
Inną drogą jest skorzystanie z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Jak tłumaczy NFZ „TPK to odpowiednik Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej”. Działa jednak w sposób zdalny. Aby połączyć się z TPK, należy zadzwonić pod numer 800137200. „Na infolinii dyżurują pielęgniarki i lekarze. W pierwszej kolejności, po wybraniu numeru, połączysz się z pielęgniarką. Jeśli będzie to konieczne, podczas tego samego połączenia, zostaniesz przekierowany do lekarza” - informuje NFZ.
NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego KontaktuMikołaj Frączak
Szpitalny Oddział Ratunkowy czy Izba Przyjęć?
W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, po pomoc można zgłosić się na Izbę Przyjęć lub do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, koniecznie zgłośmy ten fakt personelowi z wyprzedzeniem!
W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pomocy udziela zespół ratownictwa medycznego. Pomoc można wezwać przez telefon pod numerami alarmowymi 112 lub 999.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.