Eksperci od cyberbezpieczeństwa zarobią więcej. I to w budżetówce!

Specjaliści od bezpieczeństwa w sieci w cenie. Rząd chce, by eksperci od cyberbezpieczeństwa w budżetówce zarabiali więcej, by skutecznie rywalizować w tym zakresie na rynku pracy z podmiotami prywatnymi. Projekt rozporządzenia regulujący tę kwestię trafił już do rządowego wykazu prac legislacyjnych.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa zarobią więcej. I to w budżetówce!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 grudnia 2021

Podwyżki dla ekspertów od cyberbezpieczeństwa

Władze chcą, by utrzymać obecnie posiadane kadry od cyberbezpieczeństwa, a nawet przyciągnąć do nich nowych pracowników o wysokich kwalifikacjach. Minister Janusz Cieszyński odpowiedzialny za ten obszar w Kancelarii Premiera uważa, że to istotny krok do zapewnienia odpowiedniego poziomu wynagrodzeń dla ekspertów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo państwa”.

Rząd chce powołać Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościRząd chce powołać Centralne Biuro Zwalczania CyberprzestępczościAnna Malinowska

Eksperci od bezpieczeństwa w IT coraz bardziej potrzebni

W związku z rozwojem technologii teleinformatycznych, znaczna część działalności gospodarczej oraz urzędowej przeniosła się do sieci. Niestety postęp wiąże się też ze wzrostem zagrożenia ze strony przestępców komputerowych. CSIRT NASK szacuje, że tylko w 2020 roku liczba niebezpiecznych incydentów w sieci wzrosła o ponad 60% r/r. 

Docenianie pracowników administracji publicznej zajmujących się bezpieczeństwem w sieci jest zapisane w Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2019-2024. Zgodnie z podpisaną w tym miesiącu przez Prezydenta ustawą o szczególnych zasadach wynagrodzenia osób realizujących zadania z zakresu cyberbezpieczeństwa — od 1 marca 2022 r. planowane jest wypłacanie świadczenia teleinformatycznego (będącego dodatkiem do wynagrodzenia za pracę, a w przypadku funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych świadczeniem pieniężnym) dla osób zajmujących się cyberbezpieczeństwem państwa” – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

Kto otrzyma dodatki?

Na dodatki do wynagrodzenia mogą liczyć osoby, które realizują ważne zadania w ramach szeroko rozumianego krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. W zależności od tego, jakie obowiązki wykonują, mogą liczyć nawet do 30 tys. złotych na realizację działań. Wśród nich znalazła się analiza szkodliwego oprogramowania, audyt bezpieczeństwa, podatności, testy sprzętu oraz rozwijanie zaawansowanych narzędzi. 

Dodatki o znacznej wysokości trafią także do specjalistów dokonujących analiz powłamaniowych oraz zajmujących się budową i utrzymaniem systemów, które zajmują się wykrywaniem różnego rodzaju incydentów w sieci. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!